Suur osa lääne suurfirmadest tegutseb endiselt Venemaal

Kuigi võib tunduda, et paljud lääne ettevõtted on peale Venemaa sissetungi Ukrainasse Venemaalt oma tootmise ja tooted ära viinud, siis tegelikult on väga palju suurettevõtteid endiselt seal äri ajamas, tootmas ja kasumeid teenimas, ütles "Ringvaates" Propastop.ee eestvedaja Andres Lember.

Lemberi sõnul lahkusid paljud suured lääne firmad Vene turult sissetungi eel või vahetult selle järel, ent osa ettevõtteid on seda vaid lubanud, kuid pole lahkunud.

"Palett on väga kirju: seal on moekaubamärke päris palju, pangasektoris tegutsejaid, tööstusettevõtteid, toiduainetööstuse ettevõtteid, kosmeetika, pesuvahendid," loetles ta.

Selliseid andmeid on Venemaa sissetungi algusest peale kogunud näiteks Yale`i ülikool.

Paljud tehnoloogiaettevõtted, näiteks Microsoft, ei müü küll enam uusi litsentse või ei võta vastu uusi liitumisi, kui lasevad olemasoleval teenusel toimida, ütles Lember.

 Lemberi sõnul on lääne ettevõtetel, kes siiani Venemaal tegutsevad, üsna keeruline seda põhjendada. "Sõnades väljendavad nad tihti soovi sealt lahkuda, aga ega see lahkumine ole kerge. /.../ Seatakse suuri bürokraatlikke takistusi. Näiteks hiljuti jooksis läbi uudis Volkswageni grupi varade külmutamisest Venemaal," lausus ta.

Venemaal on endiselt tegutsemas paljud tootmishiiglased, näiteks Unileveri grupp, kelle toodete ja kaubamärkide hulka kuuluvad Hellmannsi majonees, Ben & Jerry`s jäätised, Magnumi jäätised, paljud puhastusvahendid. "400 pluss tugevat brändi," ütles Lember. "Nad omavad jätkuvalt ettevõtteid kolmes Venemaa linnas."

Teine suurem kontsern on Procter & Gamble, millel on samuti palju üle maailma tuntud kaubamärke: Gilletti suur tootmistehas asub Peterburis, ja näiteks pesuvahendeid Arieli, Tide'i ja Lenorit tootev tehas asub Tulas.

"Mõned ettevõtted on üritanud väita, et nad on peatanud investeeringud ja reklaamimise Vene turul. See aga ei takista muu äri ajamist," lausus Lember.

Lahkunud on Venemaalt näiteks Saksa suured autotootjad ja väga paljud Soome ettevõtted.  

"Kui vaadata seda paletti, kes on jäänud, siis on ikkagi üsna palju Aasia ettevõtteid," ütles Lember.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: "Ringvaade", intervjueeris Marko Reikop

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: