Soome valimised võitis Koonderakond, peaministri SDP jäi kolmandaks

{{1680441780000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA/JARNO KUUSINEN

Soome parlamendivalimised võitis parempoolne Koonderakond, millele järgnesid teiseks tõusnud Põlissoomlased ja peaminister Sanna Marini juhitavad sotsiaaldemokraadid (SDP).

Koonderakonnal (Kokoomus) on kokku 200-kohalises Soome parlamendis nüüd 48, Põlissoomlastel (Perussuomalaiset) 46 ja sotsiaaldemokraatidel 43 kohta. Kolm Soome suurimat erakonda said juurde vastavalt 10, seitse ja kolm mandaati.

Kõik valitsusparteid peale sotsiaaldemokraatide ja soomerootslaste kaotasid mandaate. SDP sai juurde kolm kohta, soomerootslaste erakond sai sama arvu kohti. 

Sotsiaaldemokraatide koalitsioonipartneritest sai Keskerakond (Keskusta) 23 kohta parlamendis (kaheksa kohta vähem võrreldes 2019. aasta valimistega), rohelised 13 ( seitse kohta vähem), vasakliit 11 ( viis kohta vähem) ja soomerootslased üheksa kohta.

Soome parlamenti kandideeris seekord üle 2400 inimese.

Soome valimistulemused. Autor/allikas: YLe.fi

Soome parlamendi Eduskunna 200 kohast oli sotsiaaldemokraatidel seni 40, Põlissoomlastel 39, Koonderakonnal 37, Keskerakonnal 31, rohelistel 20, vasakliidul 16, soomerootslaste rahvaparteil üheksa, kristlikel demokraatidel viis, liberaalidel (Liike Nyt) üks koht. Üks koht kuulus Põlissoomlaste fraktsoonist lahkunud Ano Turtiainenile, kes moodustas fraktsiooni Valta Kuuluu Kansalle.

Võimuliidu moodustavad Soomes praegu sotsiaaldemokraadid, Keskerakond, rohelised, vasakliit ja soomerootslased.

Orpo kuulutas Koonderakonna valimiste võitjaks

Koonderakonna juht Petteri Orpo teatas, et valimistulemusest lähtudes alustab Koonderakond valitsusläbirääkimisi.

"Teate mida? Tuli suur võit. Sellest valimistulemusest lähtudes alustame Koonderakonna juhtimisel läbirääkimisi valitsuse moodustamise üle," teatas Opro. 

Soome Koonderakonna (Kokoomus) esimees Petteri Orpo valmisteööl Helsingis grillkioskist süüa ostmas. Autor/allikas: Yle

Sanna Marin õnnitles Koonderakonda valimisvõidu puhul

Peaminister Sanna Marin tänas oma kõnes valijaid ja ütles, et valimistulemus on peaministripartei jaoks hea. 

"Suurenenud on toetus ja kohtade arv. See on tõesti hea saavutus, kuigi me ei lõpetanud täna esimesena. Palju õnne ka teistele valimiste võitjatele Koonderakonnale ja Põlissoomlastele," ütles Marin. 

Kõige rohkem hääli kogus Põlissoomlaste juht Riikka Purra

Põlissoomlaste juht Riikka Purra kogus umbes 42 589 häält. Teiseks jäi peaminister Sanna Marin, kes kogus 35 623 häält, vahendas Yle.

Purra tänas oma kõnes oma perekonda ja Põlissoomlaste endist juhti Jussi Halla-ahot.

YLE valimisekspert eeldab, et rohelised ja Keskerakond ei lähe järgmisse valitsusse

YLE valimisekspert Sami Borgi sõnul saavutasid nii Keskerakond kui ka rohelised väga nõrga tulemuse. Seetõttu lähevad mõlemad parteid opositsiooni, et seal populaarsust koguda. 

Soome Keskerakonna juht Annika Saarikko teatas esmaspäeval samuti, et Keskerakond läheb pärast valimiskaotust opositsiooni.

Toimetaja: Marko Tooming/Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: