Taiwani president kohtus USA-s esindajatekoja spiikriga

Taiwani president Tsai Ing-wen ja USA vabariiklasest esindajatekoja spiiker Kevin McCarthy California osariigis
Taiwani president Tsai Ing-wen ja USA vabariiklasest esindajatekoja spiiker Kevin McCarthy California osariigis Autor/allikas: SCANPIX/Taiwan Presidential Office/Handout via REUTERS

Taiwani president Tsai Ing-wen kohtus kolmapäeval Californias USA esindajatekoja spiikri Kevin McCarthyga. Viimane nii kõrgetasemeline kohtumine USA pinnal toimus 1979. aastal.

Taiwani president Tsai Ing-wen kohtus kolmapäeval USA esindajatekoja spiikri Kevin McCarthyga. McCarthy on kõrgeim USA ametiisik alates 1979. aastast, kes on Ühendriikide pinnal Taiwani liidriga kohtunud, vahendas Reuters.

Peale Kevin McCarthy kohtusid Taiwani liidriga Ronald Reagani presidendi raamatukogus ka teised demokraatide ja vabariiklaste seadusandjad.

Hiina mõistis kohtumise karmilt hukka. Hiina kaitseministeeriumi avalduses nimetatakse kõrgetasemelist kohtumist Taiwani separatistide toetamiseks.

Hiina välisministeeriumi avalduse kohaselt oli see USA ühe Hiina poliitika rikkumine ja Hiina siseasjadesse sekkumine. Hiina peab Taiwanit oma mässuliseks provintsiks. Taiwanile pagesid Hiina kodusõja kaotanud Hiina rahvuslased, mistõttu nimetab sealne valitsus end siiani Hiina vabariigiks. Kodusõja võitnud kommunistid rajasid Mandri-Hiinas Hiina rahvavabariigi.

Hiina on lubanud Taiwani saare endaga taas liita ja kasutada selleks vajadusel sõjalist jõudu. Kolmapäeval seilas Taiwani saare lähistel ka Hiina lennukikandja Shandong, teatas Taiwani kaitseminister Chiu Kuo-cheng. Chiu sõnul seilas Hiina laev Taiwani idarannikust 370 kilomeetri kauguselt tundlikul ajal. Taiwani rannikust 400 meremiili kaugusel asus ka USA lennukikandja USS Nimitz.

Shandong seilas Taiwani väinast läbi ka eelmise aasta märtsis enne kui Hiina ja USA presidendid pidid omavahel suhtlema.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: