Suri kirurg Andres Ellamaa

Andres Ellamaa
Andres Ellamaa Autor/allikas: Erakogu

Reede õhtul suri 78-aastasena tunnustatud kirurg ja meditsiinijuht Andres Ellamaa.

Andres Ellamaa oli aktiivselt tegev Rahvarinde liikumises, ta oli Edgar Savisaare valitsuses (1990-1992) tervishoiuminister, üks ravikindlustusele ülemineku algatajatest, Eesti Arstide Liidu asutajaliige ja asepresident (1989–1990) ning Tallinna Arstide Liidu juhatuse esimees (1993–1998).

Ellamaa on töötanud neurokirurgina Tallinna Vabariiklikus Haiglas ja Mustamäe haiglas II neurokirurgia osakonna juhatajana. Aastatel 2005–2008 oli Ellamaa Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) ülemarst ja juhatuse liige.

Ellamaa on avaldanud poolsada kirjutist teadusjakirjades ja kogumikes, samuti kümneid meditsiiniteemalisi artikleid ajakirjanduses. Ta on mitme ravimeetodi esmarakendaja Eestis, osalenud lülisammast ja peaaju puudutavates uuringutes.
Ellamaa algatas valu-uuringud ja valuhaigete ravi korraldamise Mustamäe haiglas, arstiabi kvaliteedi uuringud Eestis ja osales vööndiajale ülemineku algatuses. Ta oli alates 1997. aastast sotsiaalministeeriumi tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjoni liige.

Ellamaad on tunnustatud Riigivapi IV (2002) ja III klassi (2006) teenetemärgiga. Lisaks on ta pälvinud Tallinna teenetemärgi, Eesti Arstide Liidu kuldmärgi, Ludvig Puusepa nimelise neuroloogide ja neurokirurgide teadusliku seltsi medali, Tartu Ülikooli kliinikumi preemia, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna tunnustusdiplomi ning PERH-i grand old man-i aunimetuse.

Ellamaa oli Keskerakonna liige (1997) ja Tallinna linnavolikogu liige (2002-2005).

Ellamaa sündis 24. septembril 1944 küüditatu lapsena Venemaal Gorki oblasti vanglas. Ta on lõpetanud 1962. aastal Tallinna 1. Keskkooli ja 1968. aastal Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna. Aastal 1974 kaitses meditsiiniteaduste kandidaadi kraadi.

Andres Ellamaal on kaks tütart ja neli lapselast.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: