Riigikogu ei leidnud ka reedel kompromissi obstruktsiooni lõpetamiseks

{{1683915300000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Riigikogu kogunes reedel lisaistungile, kuid siiski jätkus esmaspäevast alates kestnud opositsiooni obstruktsioon. Riigikogu vanematekogu otsis reede õhtul üle viie tunni kestnud läbirääkimistel kompromissi, kuid südaööks seda ei leitud ning jätkuv istung võib kesta laupäeva õhtuni.

Reformierakonna hinnangul on koalitsioon vastu tulnud maksukobara neljaks jagamisega, kuid opositsioon ei soovi koostööd teha. Opositsioon on varem öelnud, et koalitsioonierakondadele ei sobi nende pakutud lahendused.

"Eile sai kokku lepitud, et vanematekogu täna koguneks, et arutada, kuidas menetluslikult sellest olukorrast välja tulla. Küll aga pärast seda kokkulepet saatis opositsioon välja täiendava istungi kutse, mis näitab, et tegelikult sisulist soovi arutada ei ole, sellepärast et võetakse välja üksikud eelnõud, mis neile tundub, et on mugav arutada, aga tegelikult need samad eelnõud on ka järgmise nädala töökavas olemas," rääkis Reformierakonna fraktsiooni esimees Erkki Keldo.

Reede õhtul kell kuus võttis riigikogu juhatus istungist vaheaja vanematekogu ehk riigikogu juhatuse ja fraktsioonide esimeeste kogunemiseks, et arutada võimalusi kompromissiks. Arutelu lõppes pool tundi enne südaööd.

Keskerakonna fraktsiooni esimehe Tanel Kiige sõnul on vanematekogu arutelu keskmes peretoetuste kärpe ära hoidmine.

"Täna on tegelikult võib-olla esimene selline päev, kus on need arutelud jõudnud mõnevõrra konkreetsemaks ja sisulisemaks kui varasematel päevadel. Opositsiooni soov on algusest olnud kaitsta Eesti peresid ehk jätta ära peretoetuste kärbe, sellega ei ole koalitsioon nõus olnud. Nüüd jätkame neid diskussioone ja debatte, kas seal keskel mingisugune kompromiss, mis puudutab laste- ja peretoetusi ja perede hoidmist kriisi ajal," ütles Kiik.

Juhul kui kokkuleppele ei jõuta, kestab riigikogu istung laupäeva õhtul kella üheksani, sõnas Kiik. "Kui jõuame mingi kompromissini, mida arutame edasi just vanematekogus, on võimalik, et tehakse mingi muu lahendus või kokkulepe, mis iseenesest oleks mõistlik," rääkis ta.

Ratas: oleme nullpunktis tagasi

Õhtuks siiski kompromissi ei leitud ning Keskerakonna juhi, riigikogu aseesimehe Jüri Ratase sõnul üle viie tunni kestnud läbirääkimised tulemust ei andnud.

"Opositsioon tegi omapoolse ettepaneku, kuidas sellest patiseisust välja tulla, koalitsioon seda arutas ja jõuti seisukohale, et kokkulepet ei ole, nii et me oleme nullpunktis tagasi. See tähendab, seda, et obstruktsioon läheb edasi," ütles Ratas.

"Seal oli mitmeid punkte, mille üle me olime valmis arutlema ja kõige olulisem, ma arvan, oli võtta paus, et poliitiliselt leida lahendus hiljemalt esmaspäeval kella kolmeks. Üks põhimõte, mis oli, et esmaspäeval võiks igal juhul alustada nende punktidega, kus meil ei ole poliitilist vaidlust, näiteks Ukraina toetusavaldus. Hetkel seda kokkulepet ei ole ja nendest neljast-viiest tunnist, mis vahepeal oli, läbirääkimised toimusid, aga tulemust nad ei andnud," ütles Ratas

Ratas ei olnud valmis kommenteerima arutelu käigus tehtud ettepanekuid, kuna need on tema sõnul osa läbirääkimiste vormist. "Aga opositsioon oli, ma arvan, päris konstruktiivne," ütles ta.

Toimetaja: Liisbeth Rats, Madis Hindre, Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: