Eestisse saabub üle 30 NATO sõjalaeva

HMS Albioni saabumine Vanasadamasse.
HMS Albioni saabumine Vanasadamasse. Autor/allikas: Aleksander Espenberg/Mil.ee

Tänavune Läänemere suurim merevägede õppus Baltops 23 saab alguse laupäeval Tallinnast. Õppuseks saabub pealinna lähipäevil rohkem kui 30 NATO sõjalaeva ja ligi 3700 mereväelast.

"Tänavune Baltops on meie jaoks ajalooline sündmus, sest nii suurt NATO merevägede kohalolu ei ole kunagi varem Eesti pinnal korraga olnud," ütles Eesti mereväe ülem kommodoor Jüri Saska.

"Baltops 23 näitab liitlaste pühendumust Eesti ja kogu Läänemere regiooni kaitsele ning tõestab, et meie vetes harjutamine on selleks kaitseks ülioluline," lisas Saska.

Tallinnasse tulevad liitlaslaevad on pärit Ameerika Ühendriikidest, Rootsist, Poolast, Hollandist, Itaaliast, Saksamaalt, Suurbritanniast, Prantsusmaalt, Taanist, Hispaaniast, Leedust, Lätist, Soomest ja Norrast. Suurim osalev alus on Ameerika Ühendriikide 6. laevastiku lipulaev USS Mount Whitney (LCC 20).

Esimesed liitlaslaevad jõudsid teisipäeval Tallinnasse. Bekkeri-Meeruse sadamas sildus Prantsuse korvett Commandant Blaison (F793) ja Tallinna Vanasadamas Suurbritannia maabumisalus HMS Albion (L14).

Laevad hakkavad paiknema Tallinna Vanasadamas, Hundipea sadamas, Miinisadamas, Bekkeri-Meeruse sadamas ja Muuga sadamas.

Laevad sõidavad sadamatest välja 4. juunil ja esimesed ühised harjutused Eesti vetes toimuvad 5. juunil.

1972. aastal algatatud suurõppus Baltops on iga-aastane rahvusvaheline õppus, mis näitab NATO pühendumist rahu ja julgeoleku taseme edendamisele piirkonnas. Eesmärk on suurendada osalevate riikide paindlikkust maa-, õhu- ja mereväe ühendoperatsioonide läbiviimisel Läänemere regioonis. Õppust korraldab Ameerika Ühendriikide 6. laevastik. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: