Venemaa GPS-signaali segamine kandus juunis Eesti ja Läti territooriumile

Euroopa kaart
Euroopa kaart Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Venemaa GPS-signaali segamine kandus juuni alguses ka Eesti ja Läti territooriumile, praeguseks on häiringud lõppenud. Signaali segamine lennunduses ega maapinnal kasutatavates seadmetes navigatsioonivõimet ei mõjuta.

Häiringuid ja anomaaliaid tuleb aeg-ajalt ette, kuid üldiselt on need lühiajalised ega ole tahtlikult tekitatud. Venemaa suuremahulise sõja alustamisest Ukrainas ei ole varem Eestis märgatavat tõusu häiringutes tuvastatud.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) sagedushalduse talituse juhataja Erko Kulu sõnul tuvastas ameti monitooringusüsteem Globaalse Satelliitnavigatsiooni (GNSS) häiringute kasvu 1. juunist kuni 5. juunini.

Kaitseväe teatel on GPS signaali segamine on üks Venemaa võimalikest meetmetest tagamaks Venemaal oluliste objektide kaitse ning sellistel puhkudel võib tekkida olukordi, kus signaali segamine mõjutab ka lähipiirkondades GPS-i kasutamist.

"Hinnanguline häirete allikas asub Leningradi oblasti piirkonnas Venemaal, mille mõju võis vähesel määral kanduda ka Eesti õhuruumi. Ka Läti sideregulaator on tuvastanud häiringute kasvu," ütles Kulu.

"Siiani on laekunud üksikud teated üle lendavatelt lendudelt ning GPS-signaali kadumine äri- ja reisilennunduse navigatsioonivõimet ei mõjuta ega nendele ohtu põhjusta. Samuti ei mõjuta see maapinnal kasutatavaid GPS, GALILEO ja teisi GNSS seadmeid," sõnas Kulu.

Alates 5. juuni hommikust häiringuid enam Eestisse ei kandu, kuid TTJA jätkab olukorra jälgimist.

Signaali segamist teised riigid takistada ei saa ning selle mõju on võimalik lõpetada vaid segaja väljalülitamisega.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: