Biokütusenõude kohta valetamise kahtlus tõi Olerexile kriminaalasja

Keskkriminaalpolitsei ja keskkonnaameti ametnikud uurivad kriminaalmenetluse raames, kas AS Olerex on esitanud maksu- ja tolliametile teadlikult valeandmeid, et vabaneda vedelkütuse seadusest tulenevast biokütuse nõude täitmisest. Praegu ei ole kellelegi kahtlustust esitatud, teatas uurimist juhtiv Lõuna ringkonnaprokuratuur.

Vedelkütuse seaduse järgi on kütusemüüjal kohustus tagada, et aasta jooksul tarbijale müüdud fossiilsest kütusest vähemalt 7,5 protsenti on taastuvenergial põhinev kütus ehk biokütus. 2022. aasta suvel tuvastas keskkonnaamet, et Olerexil ei ole tõenäoliselt võimalik kalendriaasta jooksul seda nõuet edukalt täita. Keskkonnaamet teavitas ettevõtet sellest korduvalt. Sellele vaatamata oli 2022. aasta 20. detsembri seisuga Olerexil biokütuse nõude täitmise maht vaid ligi 1 protsent.

Mullu 30. detsembril saabus Eestisse tanker, mille lastiks olnud Olerexi kütusest võttis maksu- ja tolliamet proovi. Proovi põhjal tuvastati, et tegemist on tavalise talvise diislikütusega. Kaks nädalat hiljem esitas Olerex maksu- ja tolliametile andmed, et tankeriga toodi taastuvtoorainel põhinevat biokütust HVO, mis oleks taganud Olerexi biokütuse nõude täitmise 7,51 protsendi ulatuses.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokurör Gerd Raudsepp ütles, et kogutud tõendid viitavad, et Olerex on esitanud valeandmeid, kuid teo täpsemad asjaolud vajavad kriminaalmenetluses selgitamist.

"Meil on alust arvata, et Olerex soovis näidata, et nad on aasta eelviimasel päeval saabunud kütusega täitnud biokütuse nõude, kuid kogutud tõendite põhjal on tekkinud kahtlus, et selle kohta on esitatud valeandmeid. Kui see osutub tõeseks, on tegemist kuriteoga," ütles Raudsepp.

Kuna ettevõtet oli korduvalt hoiatatud, oli Olerex Raudsepa sõnul teadlik, et nõude täitmata jätmisel võib neid oodata kuni 10 miljoni euro suurune trahv. "Valeandmete esitamise motiiv võis seega olla võimaliku trahvi vältimine, kuid kontrollime seda kriminaalmenetluses," lisas prokurör.

Olerex edastas pressiteate vahendusel, et ettevõtte kontoris kohtuti kolmapäeval keskkonnaameti esindajatega, kellele Olerexi esindajad selgitasid täiendavalt Eestisse imporditud kütusepartiide päritolu ja andsid veelkord võimaluse tutvuda sellega seotud dokumentatsiooniga.

"Keskkonnaamet on meile kinnitanud, et antud selgitused on ammendavad. Prokurör Raudsepp, keda ajakirjandus täna tsiteerib, ei ole meile oma väljaütlemiste sisulist poolt selgitanud," seisab Olerexi pressiteates.

Sarnastest kahtlustest Olerexi suhtes kirjutas ERR möödunud aasta novembris.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: