WSJ: 70-aastaseks saanud Xi tahab Hiinat juhtida elu lõpuni

Hiina juht Xi Jinping
Hiina juht Xi Jinping Autor/allikas: SCANPIX/AP/Ng Han Guan

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et kommunistliku partei juht Xi Jinping sai neljapäeval 70-aastaseks ja plaanib Hiinat juhtida elu lõpuni.

Xi-l on Hiina juhina rohkem võimu kui tema hiljutistel eelkäijatel. Kompartei suurendab järjepidevalt Xi isikukultust. Analüütikud eeldavad, et Xi juhib Hiinat veel mitu aastat.  

USA mõttekoja Pew Research Center andmetel oli märtsis maailma liidrite keskmine vanus 62 aastat. Xi on siiski palju noorem kui 80-aastane USA president Joe Biden. USA eelmine president Donald Trump sai hiljuti 77-aastaseks, vahendas The Wall Street Journal

Xi eelkäija juhtis komparteid 10 aastat. Xi kindlustas sügisel endale kolmanda ametiaja Hiina juhina. Xi jätkab seega teist kümnendit kompartei peasekretärina.

"Kõik märgid viitavad, et ta tahab kogu eluks võimule jääda ja mitte miski ei takista teda seda tegemast," ütles Washingtonis asuva mõttekoja Jamestown Foundation teadur Willy Lam. 

Xi on Hiina standardite järgi veel noores eas juht. Diktaator Mao Zedong valitses Hiinat kuni oma surmani ja oli siis 82-aastane. Deng Xiaoping lahkus ametlikult riigi tüüri juurest 1989. aastal. Deng jätkas kulisside tagant kompartei juhtimist ja suri 1997. aastal 92-aastaselt. 

Xi pole veel mantlipärijat nimetanud. Mõned analüütikud eeldavad, et Xi plaanib ametisse jääda vähemalt kuni 2035. aastani. Siis oleks ta 82-aastane. 

Xi isikukultust võrreldakse nüüd tema eelkäija Mao omaga. Mao kehtestas ka piirangud Hiina liidrite sünnipäevade tähistamisele. Mao väitis juba 1949. aastal, et kompartei liidrid peavad järgima lihtsat elustiili. See reegel jäi kehtima isegi siis, kui Mao isikukultus kultuurirevolutsiooni ajal kasvas veelgi. Xi ei tähista samuti oma sünnipäeva suurejooneliselt.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: