Soome uus koalitsioon leppis kokku valitsuse moodustamises
Soome Koonderakonna liider Petteri Orpo teatas neljapäeval, et neljaparteiline koalitsioon leppis pärast aprillivalimistele järgnenud enam kui kaks kuud kestnud koalitsiooniläbirääkimisi kokku valitsuse moodustamises. Uus valitsus tahab kulutusi vähendada ja tulusid tõsta.
"Olen uhke hea programmi ja läbirääkimiste tulemuse üle. Kõik küsimused on lahendatud," ütles Petteri Orpo Helsingis koos kolme ülejäänud parteijuhiga ajakirjanikele. Orpo sõnul on uues valitsuses umbes sama palju ministreid kui eelmises, mis tähendab 19 ministrit.
Põlissoomlaste esimees Riikka Purra lisas, et ministriportfellid lepiti läbirääkimiste lauas kokku viimase asjana.
"Lõpuks see sündis. Oleme siin läbirääkimisi pidanud umbes 40 päeva," märkis Orpo neljapäeva hilisõhtul korraldatud pressikonverentsil.
Petteri Orpo sõnul on kavas valitsusprogramm avalikustada reede pärastlõunal toimuval pressikonverentsil. Selle tõlkimine rootsi ja inglise keelde ning tekstide korrektuur võtab aega.
Valitsuse moodustaja Koonderakonna esimees Orpo ütles juba mai alguses, et osalevatel parteidel Koonderakonnal, Põlissoomlastel, Kristlikel Demokraatidel ja Rootsi Rahvaparteil on olukorrast piisavalt sarnane arusaam. Erakonnad on pühendunud muu hulgas riigi rahanduse ulatuslikule korrigeerimisele, mis tähendab ka tõsiste kärbete üle otsustamist.
Yle tõi esile, et eelmisel aastal langesid kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide riigivõlad, välja arvatud Soome riigivõlg. Valitsus on võtnud eesmärgiks kohandada valitsuskulusid järgmise nelja aasta jooksul kuue miljardi euro võrra.
Valitsusse kuuluvad erakonnad arutasid neljapäeval veel maksustamist puudutavaid küsimusi, mille seas näiteks töötasu tulumaksu alandamine. "Mingisugust suurt draamat osaliste vahel polnud. Samuti võisid läbirääkimised väljastpoolt värvikamad välja näha, kui need tegelikult olid," võttis Orpo kokku.
Õlle aktsiis langeb ja ravimite maksumäär tõuseb
Soome uus valitsus kavatseb tõsta raamatute, ravimite, sporditeenuste, kinopiletite ja kultuuriürituste ning meelelahutusürituste piletite maksumäära, kirjutas Yle. Maksumäär tõuseks praeguselt 10-lt protsendilt 14-le protsendile. Ajalehtede ja ajakirjade maksumäär püsiks samas 10 protsendi kandis. Muudatus maksumääras peaks tooma Soome riigile täiendavalt 205 miljonit eurot tuli.
Tubaka maksumäära tõstetakse kokku ligikaudu 100 miljoni euro võrra ning alkoholi ja veinide makse 40 miljoni euro võrra. Samas leevendatakse õlle aktsiisi, mis suurendab Soome riigile kulusid 25 miljoni euro võrra. Kütuseaktsiis peaks samuti Soomes langema.
Lisaks sellele on uuel valitsusel plaanis kohandada vara pärimise maksu, asendades selle pärandatud vara kapitali kasvutulu maksustamisega. Samuti on kavas pikendada pärandimaksu maksmise perioodi kümnele aastale.
Kuni kaheksa protsendiga alkohol tuleb tavapoodidesse
Uus Soome valitsus kavatseb liberaliseerida riigi alkoholipoliitikat. Esialgu lubatakse tavapoodidesse alkohoolsed joogid, mis on kuni kaheksa protsenti kanged. Veel hiljuti oli selle osas koalitsioonikõnelustel vaidlused, kuna Soome kristlikud demokraadid ei toetanud turu liberaliseerimist. Samuti uurib uus valitsus, et kas oleks võimalik tavapoodidesse lubada ka veinid, mille alkoholisisaldus on alla 15 protsendi.
Soome tahab biokütuse kulu tarbijatele kompenseerida
Soome on varem võtnud eesmärgiks saavutada süsinikneutraalsus 2035. aastaks. See tähendab praktikas fossiilsete kütuste kasutamise vähendamist ning biokütuste suuremat kasutamist. Biokütused on samas fossiilsetest kütustest kallimad. Uus Soome valitsus tahab kütuse hinna tõusu tarbijatele kompenseerida alandades kütuseaktsiisi, vahendas Yle oma ülevaates.
Orpo valitsus plaanib sotsiaaltoetusi vähendada
Soome ringhääling Yle kirjutab, et Orpo valitsus jätkab sealt, kus Juha Sipilä valitsus jäi 2019. aastal pooleli. Riik vähendab sotsiaaltoetusi ja piiratakse valitsuse kulutusi.
Pärast Sipilä kärpepoliitikat suutsid SDP peaministrid Antti Rinne ja Sanna Marin aga taas avalikke kulutusi suurendada.
Yle teatel on uues valitsuses 19 ministrit. Praeguses Sanna Marini valitsuses on samuti 19 ministrit.
Töötutoetus on edaspidi ajas vähenev
Sotsiaaltoetuse saajat võib edaspidi tööle sundida, kirjutas valitsusprogrammi mustandiga tutvunud Yle. Soomes on praegu võimalik saada töötutoetusi 300 kuni 400 päeva. Uus valitsus tahab toetuse jagamise süsteemi muuta, vähendada aja möödudes väljamakstavat summat. 2021. aastal kulutas Soome riik töötukindlustusele 2,5 miljardit eurot.
Uue süsteemi kohaselt langeks töötutoetus peale kaheksat nädalat töötu olemist. Peale 34 nädalat langeb toetus 75 protsendini. See peaks Soome riigile säästma 20 miljonit eurot.
Lisaks sellele tahetakse, et töötud osaleksid programmides, mis peaks parandama nende tööle saamise tõenäosust ning lõimumist ühiskonda.
Soome karmistab kodakondsuse saamise põhimõtteid
Ajaleht Iltalehti kirjutab, et valitsus plaanib muuta ka sisserändepoliitikat. Uus koalitsioon plaanib edaspidi EL-i rändekava alusel vastu võtta 500 kvoodipagulast. Praegu on see arv 1050. Valitsus plaanib muuta veel ka alalise elamisloa taotlemise tingimusi ning karmistada kodakondsuse saamist.
Kodakondsuse saamise eeltingimuseks on kodakondsus- ja keeleeksam. Praegu nõutakse keeleoskuse tunnistust.
Valitsusprogramm toob välja, et Soome järgib immigratsioonipoliitikas inimõigusi, õigusriigi põhimõtteid ja rahvusvahelisi lepinguid.
Soome meedia teatel plaanib uus võimuliit kärpida eluasemetoetust 350 miljoni euro võrra. Pensionäride toetust ei kärbita. Helsingin Sanomat kirjutab, et nelja protsendi võrra tõuseb ravimite, kultuuri- ja meelelahutusürituste ning majutusteenuste maksustamine.
Uued ministrid saavad tõenäoliselt teatavaks pühapäeval
Soome rahvusringhäälingu Yle teatel teatavad valitsuskoalitsiooni osalised uute valitsusministrite nimed tõenäoliselt pühapäeval. Kokku on uues Petteri Orpo juhitud valitsuses 19 ministrit.
Kõneluste käigus on uue koalitsiooni osalised juba leppinud kokku, et kui mitu ministriportfelli iga erakond saab, kuid see info ei ole veel avalik. Juhul kui ministrikohtade arv jagatakse parlamendifraktsioonide suuruse järgi, siis on nö parim valik Soome Koonderakonnal ja põlissoomlastel, kelle fraktsioonid on uues koalitsioonis suurimad. Samas ei välistanud Yle, et portfellide jaotus võib alata ka väiksemate erakondade esieelistuse kaudu andes neile need portfellid, mis just neid huvitavad.
Kui uus valitsuskoalitsioon on uute ministrite nimed teatavaks teinud, siis nimetab nad ametisse Soome president.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: AFP-STT-BNS-Yle