Sõja 481. päev: Maljar: Ukraina väed on nüüdseks vabastanud kaheksa asulat

{{1687142700000 | amCalendar}}
Ukraina sõdur kaevikut kaevamas Kreminna lähistel Luhanski oblastis
Ukraina sõdur kaevikut kaevamas Kreminna lähistel Luhanski oblastis Autor/allikas: SCANPIX/Anatolii STEPANOV/AFP

Briti luure sõnul on Venemaa viimase kümne päeva jooksul viinud vägesid Dnipro jõe vasakkaldalt Zaporižžja ja Bahmuti rindele. Londoni hinnangul peavad venelased Ukraina dessanti üle Dnipro ebatõenäoliseks. Ukraina lõunaosas Odessa linnas oli öösel kuulda plahvatusi ning Ukraina õhutõrje tööd. Ukraina tulistas alla neli Kalibri raketti.

Oluline esmaspäeval 19. juunil kell 22.20:

- Zalužnõi: Vene vägedel on lõunarindel kaitserajatiste süsteem tihedate miiniväljade ja suure hulga reservväelastega;

- Vene väed kasutasid Ukraina vastu kaugjuhitavat lõhkeainet täis soomusmasinat, mille peatas maamiin miiniväljal;

- Hanna Maljar: Ukraina väed on nüüdseks vabastanud kaheksa asulat;

- Venemaa ei lubanud ÜRO esindajaid Dnipro vasakkaldale;

- Briti luure: Venemaa on viimase kümne päeva jooksul viinud vägesid Dnipro jõe vasakkaldalt Zaporižžja ja Bahmuti rindele;

- Hanna Maljar: Venemaa toob idarindele vägesid juurde;

- Ukraina õhutõrje hävitas öösel neli Odessat rünnanud Kalibri raketti;

- Jermaki sõnul püüab Ukraina kaasata Indiat ja Brasiiliat enda rahuplaani;

- Zelenski: Ukraina deokupeerimisele pole alternatiivi ning Vene ühiskonda tuleb okupeeritud alade kaotuseks ette valmistada;

- Prigožin: 32 000 vangi on Wagnerist koju pääsenud;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 18 suurtükisüsteemi, viis tanki ja 630 sõdurit.

Zalužnõi: Venemaa on lõunarinde alad tugevalt mineerinud

Vene sõjaväelased on mööda lõunarinnet alad tugevalt mineerinud ning saatnud sinna võitlema arvestataval hulgal reservväelasi, väitis Ukraina relvajõudude ülem kindral Valeri Zalužnõi.

"Vastane püüab meie üksuste edasi liikumist takistada. Selleks kasutavad nad kaitserajatiste süsteemi tihedate miiniväljade ja märkimisväärse hulga reservväelastega," ütles Zalužnõi sotsiaalmeediasse tehtud postituses ja lisas, et Ukraina pealetungioperatsioon aga jätkub plaanitult.

Zalužnõi juttu toetas Ukraina vabadusleegioni võitleja Konstjantõn Denõssov, kelle sõnul on Vene väed ehitanud betoonkaevikuid ja miinivälju ning päästnud valla massiivse tulejõu, et Ukraina edasitungi takistada. Tema sõnul ei ole mõnest asulast alles midagi muud peale nime.

"Me vabastame osad asulad, kuid siin, lahinguväljal me näeme, millise hinnaga. Raskelt haavatud ja põrutustega mehed. See on vabaduse eest võitlemise hind," ütles Denõssov.

"Rindejoonel käib mitmes piirkonnas pidev võitlus. Me peame tunnistama, et vaenlane on end hästi sisse kaevanud. Nad on toonud siia Venemaa regulaararmee. Samuti on mõned mobiliseeritud, sealhulgas Moskva oblastist. Vaenlasel on palju suurtükke ja nad pommitavad meie mehi kõigest. Nad kasutavad tule juhtimiseks droone. Neil on palju droone, mis on suur probleem. Nad ründavad õhust mitte ainult meie mehi, vaid ka tsiviiltaristut," rääkis Denõssov.

Hanna Maljar: Venemaa toob idarindele vägesid juurde

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar teatas esmaspäeva õhtul, et Venemaa paigutab idarindele üha rohkem vägesid. Maljari sõnul üritavad Vene väed edasi liikuda Lõmani ja Kupjanski suunal, vahendas The Kyiv Independent. 

Maljari sõnul tahab Venemaa endiselt jõuda Donetski ja Luhanski oblastite administratiivpiirideni. "Seetõttu on Moskva koondanud märkimisväärse osa oma vägedest Ukraina idaossa," ütles Maljar. 

Vene väed kasutasid Ukraina vastu kaugjuhitavat lõhkeainet täis soomusmasinat

Vene kaitseministeerium väitis nädalavahetusel, et nende väed kasutasid Ukraina kaitserajatise vastu kaugjuhitavat soomukit, mis oli täis lõhkeainet. Video ühest sellisest rünnakust levis ka sotsiaalmeedias, kus on küll näha soomusmasina seiskumist maamiini tõttu ja seejärel hävimist enne sihtmärgini jõudmist. Geolokatsiooni vabatahtlike projekt Geoconfirmed juhtis tähelepanu, et tegemist pole esimese korraga kui Venemaa sellist taktikat kasutab.

Krimmi põhjaosa ründasid öösel väidetavalt droonid

Vene okupatsiooniadministratsiooni juhi Sergei Aksjonovi väitel ründasid ööl vastu esmaspäeva Krimmi poolsaare põhjaosa droonid. Droonid lendasid väidetavalt madalalt ning aktiveerus Vene õhutõrje. The Kyiv Independent meenutas, et Aksjonov teatas droonirünnakust ka 15. juunil väites tollal, et õhutõrje suutis alla tulistada kolm drooni ning veel kolm toodi alla elektroonilise sõjapidamise vahendite abil.

Krimmi poolsaarel on alates 2022. aasta augustist olnud regulaarselt teateid droonirünnakutest ja plahvatustest. Ukraina võimud on korduvalt lubanud tuua Krimmi taas Ukraina kontrolli alla.

Venemeelne ametnik väitis, et okupeeritud Krimmis sai autopommiplahvatuse tõttu vigastada üks ametnik

Zaporižžja okupatsioonivalitsuse liige Vladimir Rogov väitis, et esmaspäeva varahommikul plahvatas Simferopolis auto. Vigastada sai üks venemeelne ametnik, vahendas CNN. 

Hanna Maljar: Ukraina väed on nüüdseks vabastanud kaheksa asulat

Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar kinnitas esmaspäeva hommikul, et Ukraina väed on nüüdseks kokku vabastanud kaheksa asulat. Ukraina väed on suvise vastupealetungi käigus vabastanud Novodarjivka, Levadne, Storoževe, Makarivka, Blahodatne, Lobkove, Neskutšne ja Pjatõhhatkõ. Pjatõhhatkõ kontrolli üle vaieldi pühapäeval. Vene valitsus lükkas eile tagasi ühe Venemaa poolt ametisse pandud kollaborandi teate, et Ukraina väed on Pjatõhhatkõ vabastanud.

Pjatõhhatkõ küla vabastamisest teatas varem geolokeeritud visuaalsetele tõenditele tuginedes ka Rahvusvaheline Sõjauuringute Instituut (ISW).

Hanna Maljari teatel tegid Vene väed suuri jõupingutusi peatamaks Ukraina vägede vastupealetung Bahmuti lähistel. Venemaa viis sinna täiendavaid üksuseid ja suurendas suurtükitule kasutamist. Samas olevat lahingute ägedus sealkandis viimase nädala jooksul vähenenud.

Asekaitseministri väitel püüdsid Vene väed viimase nädala jooksul edeneda nii Lõmani-Kupjanski, Avdijivka kui ka Marjinka suunal, kuid Ukraina väed tõrjusid kõik Vene vägede pealetungikatsed.

Hanna Maljari väitel edenesid Ukraina väed riigi lõunasuunal läbi Vene rinde kokku seitse kilomeetrit ning praeguseks on vabastatud 113 ruutkilomeetrit. Maljari sõnul on Vene väed lõunarindel kandnud suuri kaotusi ning viimase nädala jooksul kaotasid Vene väed kõikides suundades rohkem kui 4600 sõdurit, kes said surma või haavata. Lisaks sellele võeti vangi 80 Vene vägede võitlejat.

Volinik: ÜRO-le esitatakse raport Vene lastevastastest kuritegudest

ÜRO peasekretäri eriesindaja esitab juuli alguses raporti relvakonfliktides laste vastu sooritatud kuritegude kohta, ütles Ukraina presidendi laste õiguste volinik Darja Herassõmtšuk

"Tuleb aruanne selle kohta, mida Ukraina on teinud, et lapsed ei kannataks, ja mida on teinud agressorriik. See ettekanne esitatakse ÜRO peasekretärile António Guterresile, kes omakorda kutsub kokku ÜRO Julgeolekunõukogu kinnise istungi ja esitab oma järeldused – kes peab sattuma rikkujate nimekirja – mitte ainult Ukrainas ja Venemaal, vaid ka teistes sõdivates riikides," ütles Herassõmtšuk.

Ta märkis: "Esimest korda teatatakse, kas Venemaa kantakse rikkujate nimekirja, kas sinna kantakse äkitselt Ukraina ja millised on järeldused üldiselt. Seetõttu oleme loomulikult väga mures."

Tema sõnul uuritakse ÜRO peasekretäri eriesindaja mehhanismi "Lapsed ja relvakonfliktid" raames kuut lastevastast kuritegu – need on värbamine, koolide ja haiglate ründamine, suguline vägivald, humanitaarvajaduste takistamine, laste röövimine, mõrvad ja vigastused.

"Tahan rõhutada: oleme esimene riik maailmas, kes koostas vabatahtlikult riikliku ennetuskava, et vältida neid kuut jämedat lastevastast rikkumist. Usume, et iga riik, kus käib sõda, peaks kandma oma laste eest maksimaalselt hoolt. Jah, me ei saa agressoreid mõjutada, saame ainult nendega võidelda ja anda oma panuse, et lapsed ei kannataks kuritegude käes," ütles Herassõmtšuk.

Venemaa ei lubanud ÜRO esindajaid Dnipro vasakkaldale

Vene Föderatsiooni okupatsioonivõimud ei lubanud ÜRO esindajaid Vene vägede poolt okupeeritud Dnipro jõe vasakkaldale, teatas ÜRO Ukraina humanitaarkoordinaator Denise Brown. ÜRO tahab tagada humanitaarabi tarned kõigile Kahhovka hüdroelektrijaama veehoidla hävitamise tõttu kannatada saanud inimestele mõlemal pool Dnipro jõge.

Briti luure: Venemaa on viinud vägesid Dnipro kaldalt Zaporižžja ja Bahmuti rindele

Ühendkuningriigi kaitseministeerium teatas oma hommikuses rindeülevaates, et Vene väejuhatus on suure tõenäosusega osa Dnipro väegrupi üksustest viinud Dnipro vasakkaldalt Zaporižžja ja Bahmuti rindele. Kokku on ära viidud jõe kaldalt mitu tuhat sõdurit Vene 49. armeest, sh 34. eraldiseisev motoriseeritud brigaad. Samuti on ära viidud Vene õhudessantvägesid (VDV) ja merejalaväelasi.

Dnipro väegrupi üksuste äraviimine näitab brittide hinnangul Venemaa taju, et suurem Ukraina vägede dessant üle Dnipro jõe on peale Kahhovka hüdroelektrijaama tammi hävitamist vähetõenäoline. Tammi hävitamine tekitas Dnipro kallastel ulatuslikud üleujutused.

Ukraina: Vene vägede põhipingutus on Lõman, Bahmut, Avdijivka ja Marijinka

Ukraina kaitsejõudude peastaabi hommikuse rindeülevaate kohaselt toimusid viimase ööpäeva jooksul Vene ja Ukraina relvajõudude vahel 23 sõjalist kokkupõrget. Peastaabi sõnul on Vene vägede põhipingutus Lõman, Bahmut, Avdijivka ja Marjinka. Samuti jätkavat Vene väed kaitsetegevusi Zaporižžja ja Hersoni oblastis.

Peastaabi väitel tegid Vene väed viimase ööpäeva jooksul Ukraina vägede vastu 59 õhulööki ning üle 100 rünnaku mitmikraketiheitjatest. Venemaa rünnakute tõttu on hukkunuid tsiviilelanike seas ning kannatada on saanud Ukraina kriitiline taristu ning hävinud ja kahjustada saanud üle 20 elumaja ja kooli.

Ukraina on samas teinud Vene vägede vastu 10 õhulööki ning hävitanud ühe Vene õhutõrjekompleksi. Samuti hävitati üks Vene Ka-52 helikopter, Shahedi droone ning seitse Vene luuredrooni.

Ukraina hävitas öösel neli Odessat rünnanud Kalibri raketti

Ukraina õhutõrje hävitas öösel neli Kalibri tiibraketti, mis olid suunatud Odessa linna vastu. Lõuna-Ukrainas Odessa linnas oli ööl vastu esmaspäeva kuulda mitmeid plahvatusi ning piirkonnas töötas Ukraina õhutõrje. Ukraina õhuvägi hoiatas varem raketiohu eest, teatas Suspilne.

Jermaki sõnul püüab Ukraina kaasata Indiat ja Brasiiliat enda rahuplaani

Ukraina presidendi kantselei ülem Andri Jermak püüab Ukraina rahuplaani kaasata Indiat ja Brasiiliat, kinnitas Jermak intervjuus The Wall Street Journalile. Selle plaani raames nõutakse Vene vägede taandumist kõigile okupeeritud Ukraina aladelt. Vastava mõttega on Jermak suhelnud kõrgetasemeliste ametnikega Brasiilias ja New Delhis.

Andri Jermak rõhutas lisaks, et Ukraina ei kavatse kunagi enda territoriaalse terviklikkuse osas kompromisse teha. Kantselei ülema sõnul ei vaja Ukraina kolmandaid riike rahu vahendama, kuna Vene president Vladimir Putin pole loobunud oma algsest eesmärgist Ukrainat endale allutada, vahendas Ukrainska Pravda.

Ukraina kaitsejõudude 28. mehhaniseeritud brigaadi sõdur tulistamas Vene positsioonide pihta Bahmuti lähistel Autor/allikas: SCANPIX/Anatolii STEPANOV/AFP

Zelenski: Ukraina de-okupeerimisele pole alternatiivi

Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles oma õhtuses videopöördumises pühapäeval, et Ukraina de-okupeerimisele pole alternatiivi ning Vene ühiskonda tuleb okupeeritud Ukraina alade kaotuseks ette valmistada.

Ukraina president lubas, et Ukraina väed edenevad samm-sammult. Zelenski tunnistas, et Tavria ehk Lõuna-Ukraina suund on lahingute mõttes kõige raskem. Tavria on ajalooline piirkond, mis hõlmas endas eri perioodidel Lõuna-Ukrainat kui ka Lõuna-Ukrainat ja Krimmi poolsaart.

Ukraina president kinnitas lisaks, et kõik Ukraina partnerite antud Patrioti õhutõrjesüsteemid on alles ning kaitsevad Ukrainat Vene rakettide eest.

Zelenski mainis lisaks, et Ukrainat ja hiljem Venemaad külastanud Aafrika riikide rahudelegatsioonil oli iga võimalus oma silmaga näha, et Ukraina huvitub rahust ja Venemaa sõja jätkamisest.

Prigožin: 32 000 vangi on Wagnerist koju pääsenud

Vene Wagneri palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožini väitel on Wagneri värvatud vangidest pääsenud koju tagasi 32 000 inimest, vahendas Prigožini pressiteenistus. Samas teates väideti, et koju naasnud vangid tegid kokku vaid 83 kuritegu ehk kuriteo sooritas lahinguväljalt naasnud meestest vaid 0,25 protsenti.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 18 suurtükisüsteemi, viis tanki ja 630 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas esmaspäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:       

 

- elavjõud umbes 220450 (võrdlus eelmise päevaga + 630);

- tankid 3989 (+5);

- jalaväe lahingumasinad 7735 (+6);

- lennukid 314 (+0);

- kopterid 305 (+1);

- suurtükisüsteemid 3865 (+18);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 610 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 370 (+6);

- operatiivtaktikalised droonid 3383 (+12);

- tiibraketid 1211 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6613 (+42);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 526 (+4).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: