Sõja 478. päev: Stoltenberg: Vilniuses ei arutata Ukraina kutset NATO-sse
Venemaa ründas reedel Ukraina pealinna Kiievit rakettidega samal ajal kui seda külastas Aafrikast pärit rahudelegatsioon. Venemaa suunab kõige võitlusvõimelisemad üksused Bahmuti ümbrusse, ütles Ukraina maaväe ülem kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi.
Oluline reedel, 16. juunil kell 22.30:
- Putini sõnul saatis ta esimesed taktikalised tuumalõhkepead Valgevenesse;
- Zelenski: läbirääkimisi ei tule enne, kui Vene väed on lahkunud;
- Stoltenberg: Vilniuses ei arutata Ukraina kutset NATO-sse;
- Rootsi saadab oma varem Ukrainale saadetud sõjatehnika varustamiseks Ida-Euroopasse oma sõjaväelased;
- Belgia saadab Ukrainale M113 soomukeid ja 105mm kaliibriga moona;
- Venemaa ründas Kiievit rakettidega Aafrika rahudelegatsiooni visiidi ajal;
- Kiiev: Venemaa saadab kõige lahinguvõimelisemed üksused Bahmuti suunale;
- Sumõ oblastis sai venelaste mürskude läbi haavata kolm last;
- Hispaania annab Ukrainale välihaigla ja sõjavarustust;
- Kiievis toimus Aafrika liidrite visiidi ajal plahvatus;
- Odessat tabas taas droonirünnak;
- Politico: Bulgaaria ühineb Ukraina laskemoona varustamise koalitsiooniga;
- Briti luure kinnitas Vene kindralmajori Sergei Gorjatševi hukkumist 12. juunil.
Putini sõnul saatis ta esimesed taktikalised tuumalõhkepead Valgevenesse
Venemaa liider Vladimir Putin ütles reedel, et Moskva saatis tuumarelva oma liitlasriiki Valgevenesse.
"Esimesed tuumalõhkepead toimetati Valgevene territooriumile. See on esimene osa. Ent suve lõpuks, aasta lõpuks viime me protsessi lõpule," ütles Putin iga-aastasel majandusfoorumil Peterburis.
Zelenski: mingeid läbirääkimisi ei tule enne, kui Vene väed on okupeeritud alalt lahkunud
Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles pärast kohtumist Kiievis Aafrika liidritega, et rahukõnelused Venemaaga on võimalikud üksnes pärast seda, kui Vene väed on okupeeritud aladelt täielikult lahkunud.
"Ma olen täna korduvalt selgelt meie kohtumisel öelnud, et Venemaaga igasuguste läbirääkimiste pidamine praegu, mil okupeerija on meie maal, tähendab sõja külmutamist, valu ja kannatuste külmutamist," rääkis Zelenski pressikonverentsil.
"On ilmselge, et Venemaa püüab nüüd naasta oma igivana pettusetaktika juurde. Kuid maailma lollitamine enam ei toimi. Päris kindlasti on võimatu Ukrainat petta. Ma rõhutan seda veelkord: meil on vaja tõelist rahu ja seetõttu tõelist Vene vägede välja viimist kogu meie iseseisvalt maalt," lisas president.
Stoltenberg: Vilniuses ei arutata Ukraina kutset NATO-sse
NATO peasekretär Jens Stoltenbergi teatas reedel, et juulis Vilniuse tippkohtumisel ei ole kavas arutada Ukraina NATO liikmesust. Samas on kavas arutada kuidas tuua Ukrainat alliansile lähemale, vahendas Interfax-Ukraine.
Jens Stoltenbergi sõnul leppisid NATO riigid kokku, et Ukraina saab alliansi liikmeks ning praegune kaitsealliansi peasekretär oli kindel, et Vilniuses leitakse Ukraina osas hea lahendus. Stoltenbergi sõnul on sellel küsimusel mitu tahku, mille esimesed kaks on praktilised ja poliitilised. Praktiliste küsimuste raames on vajadus tuua Ukraina nõukogude doktriinidelt NATO-ga kooskõlla ning see võtab aega. Poliitilise töö mõttes on Stoltenbergi sõnul oluline NATO-Ukraina nõukogu, kus on koos kaitsealliansi liikmed ja Ukraina võrdsetel alustel.
USA meediaväljaannete teatel toetab USA president Joe Biden Jens Stoltenbergi ettepanekut, mille kohaselt ei pea Ukraina NATO-ga liitumiseks viima ellu NATO liikmesuse tegevuskava (MAP).
Ukraina kindral: Venemaa kaotas vähemalt neli kompaniid Tavria suunal
Ukraina relvajõudude Tavria suuna ülem brigaadikindral Oleksandr Tarnavski teatas, et viimase päeva jooksul toimus 36 lahingut ning Ukraina kaitsejõud tegid sel suunal 1481 tulemissiooni. Ukraina väed hävitasid või kahjustasid kindrali väitel 53 Vene sõjatehnika ühikut, sh 12 tanki. Lisaks hävitati kolm Vene laskemoonaladu ning Vene väed kaotasid hukkunute ja haavata saanutena rohkem kui neli kompaniid sõdureid.
Tarnavski teatas neljapäeval Ukraina üksuste edenemisest Vuhledari kandis.
Tavria on ajalooline piirkond, mis hõlmas endas eri perioodidel Lõuna-Ukrainat kui ka Lõuna-Ukrainat ja Krimmi poolsaart.
Rootsi saadab Ida-Euroopasse oma militaarlogistikud Ukraina abistamiseks
Rootsi saadab Ukraina lähiriikidesse lisaks kuni 60 Rootsi sõjaväelast, kes Poolas, Rumeenias ja Slovakkias peaksid aitama tagada Rootsi poolt varem annetatud relvasüsteemide laskemoonaga ja tagavaraosadega varustamise. Sõjaväelaste lähetus kestab kuni 2025. aasta 31. detsembrini, teatas Rootsi valitsus. Rootsi on saatnud Ukrainale nii lahingumasinaid kui ka iseliikursuurtükke.
Rootsi lubab lisaks Ukraina pilootidel lennukoolituse käigus tutvuda Rootsi päritolu JAS 39 Gripen hävituslennukitega. Ukraina on varem palunud Rootsilt võimalust hinnata nende hävituslennukeid. Ukraina soovib enda õhuväe jaoks moodsaid lääneriikide päritolu hävituslennukeid.
Belgia saadab Ukrainale M113 soomukeid
Belgia valitsus kiitis heaks oma 15. relvaabi paketi Ukrainale, mille raames saadetakse Ukrainale USA päritolu M113 soomukeid. Belgia relvajõud lõpetasid nende kasutamise 10 aastat tagasi ning enne Ukrainale saatmist tuleb need uuesti töökorda seada, vahendas RTBF.
Lisaks soomukitele saadab Belgia Ukrainale 105mm kaliibriga moona. Kokku saadab Belgia Ukrainale 11 miljoni euro eest relvaabi.
USA saadab Ukrainale rohkem kui 200 miljoni väärtuses humanitaarabi
Ameerika Ühendriigid saadavad Ukrainale 205 miljoni dollari väärtuses humanitaarabi, teatas USA välisministeerium reedel.
Venemaa ründas Kiievit rakettidega Aafrika rahudelegatsiooni visiidi ajal
Vene väed ründasid reede päeval Ukraina pealinna samal ajal kui seda külastas Aafrikast pärit rahudelegatsioon. Ukraina õhutõrje teatel tulistati alla kuus Vene hüperhelikiirusel lendavat Kinžali raketti, kuus Kalibr raketti ning kaks Vene luuredrooni.
Kiievi linnapea Vitali Klõtško teatas reede hommikul, et Ukraina pealinnas toimus plahvatus ning linna suunas lendab veel rohkem rakette. Kiievi sõjaväeadministratsioon teatas varem, et pealinnas töötab õhutõrje. Suspilne teatas, et Ukraina õhuvägi tulistas alla kuus Vene hüperhelikiirusel lendavat raketti Kinžal.
Reedel saabus Ukraina pealinna ka Aafrika liidrite rahudelegatsioon, kes pidi Vene raketirünnaku eest Kiievis varjuma, vahendas Reuters. Delegatsioonis on poliitilised liidrid Lõuna-Aafrika vabariigist, Senegalist, Komooridest ja Egiptusest. Reutersi allikate teatel oli pealinnas Kiievis kuulda kahte plahvatust. Komoorid on praegu Aafrika Liidu eesistuja.
Putin "builds confidence" by launching the largest missile attack on Kyiv in weeks, exactly amid the visit of African leaders to our capital. Russian missiles are a message to Africa: Russia wants more war, not peace.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) June 16, 2023
Ukraina välisminister kommenteeris Vene raketirünnakut öeldes, et Vene raketirünnak on sõnum Aafrikale: Venemaa tahab rohkem sõda, mitte rahu.
Laupäeval reisib sama delegatsioon Venemaale Peterburi, kus nad peaksid kohtuma Vene presidendi Vladimir Putiniga.
Aafrika riikide rahuettepaneku osaks on Vene vägede väljaviimine Ukrainast
Reuters teatas, et Aafrika riikide rahudelegatsiooni kuuluvad ka Lõuna-Aafrika Vabariigi president Cyril Ramaphosa ja Senegali president Macky Sall, kes tahad Ukraina ja Venemaa vahel rahu saavutamiseks mitmeid meetmeid: Vene vägede Ukrainast väljaviimine, Vene taktikaliste tuumarelvade eemaldamine Valgevene territooriumilt, Rahvusvahelise Krimimaalkohtu poolt Putini vahistamismääruse peatamine ning Venemaa vastu suunatud sanktsioonide leevendamine. Sellele peaks järgnema vaenutegevuse lõpetamise kokkulepe, millele peaks järgnema kõnelused Venemaa ja lääneriikide vahel.
Ukraina on ise korduvalt rõhutanud, et ainult Vene vägede väljaviimine Ukraina rahvusvaheliselt tunnustatud territooriumilt saab olla rahukõneluste aluseks.
Kiiev: Venemaa saadab kõige lahinguvõimelisemad üksused Bahmuti suunale
Venemaa suunab kõige võitlusvõimelisemad üksused Bahmuti ümbrusse, ütles portaalile Unian Ukraina maaväe ülem kindralpolkovnik Oleksandr Sõrskõi.
"Olukord Ida väerühma vastutusalas on jätkuvalt pingeline. Vaenlane jätkab meie üksuste pealetungist ning alade ja asulate kaotamisest hoolimata mõningate oma kõige lahinguvõimelisemate üksuste liigutamist Bahmuti suunas, ühendades selle tegevuse võimsa suurtükitule ning rünnakute ja õhulöökidega meie positsioonide pihta," ütles ta.
Samal ajal jätkavad Ukraina kaitsejõud komandöri sõnul teatud piirkondades pealetungioperatsioone, hõivates kõrgendikke ja metsavööndeid, et vaenlane Bahmutile lähenemisteedelt järk-järgult välja tõrjuda.
"Seda mõistes, osutavad vastase üksused meeleheitlikku vastupanu. Seetõttu on selge, et meie plaane tuleb korrapäraselt korrigeerida ja täpsustada. Sellele on praegu pühendatud minu töö. Kohtusin üksuste ülematega, arutasin muresid ja määratlesin nende lahendusviisid," lisas Sõrskõi.
Saksamaa saadab Ukrainale veel 64 õhutõrjeraketti
Saksa kaitseminister Boris Pistorius teatas, et Saksamaa saadab Ukrainale kiirkorras veel 64 Patrioti õhutõrjeraketti. Patriot õhutõrjesüsteemidega on alla tulistatud mitmeid Vene rakette, sh hüperhelikiirusel lendavad Kinžali raketid.
Sumõ oblastis sai venelaste mürskude läbi haavata kolm last
Vene sissetungijad tulistasid neljapäeval Sumõ oblasti piirialasid, kus kõmatas vähemalt 98 plahvatust, milles sai vigastada kolm last, teatas Ukraina meedia.
Sumõ sõjaväeadministratsiooni andmetele olid vaenlase tule all kuus kogukonda.
"Gluhhivi kogukonnas sai rünnaku tagajärjel vigastada kolm last, kellest noorim üheksa- ja kõige vanem 13-aastane. Üks laps viidi haiglasse," seisis avalduses.
Vene väed on Sumõ oblastit pidevalt pommitanud alates 2022. aasta aprillist, kui Ukraina väed selle vabastasid.
Hispaania annab Ukrainale välihaigla ja sõjavarustust
Hispaania kaitseminister Margarita Robles ütles, et riik annab Ukrainale üle 20 soomustransportööri, välihaigla ja neli tanki Leopard 2A4, mis olid remondis, vahendas reedel uudisteagentuur UNIAN.
Hispaania kaitseministeeriumi pressiteenistuse teatel jõuavad Ukraina sõjaväe soomustransportöörid Poolasse 19. juunil. See partii tuleb lisaks varem Ukrainasse tarnitud 40 soomustransportöörile.
Lisaks saab Ukraina välihaigla Role 2 Plus. Enne selle üleviimist läbivad Ukraina sõjaväelased Hispaanias asjakohase väljaõppe. Selline haigla võib toetada sõjaväge muu hulgas erakorralise kirurgia ja laboriteenustega.
"Ukraina võitleb õiglase eesmärgi nimel ja seetõttu on neil meie igasugune toetus mitte ainult varustuse saatmisel, vaid ka Ukraina sõjaväelaste väljaõppel," ütles Robles.
"Meie pühendumus toetada Ukrainat täieliku, õiglase ja kestva rahu poole püüdlemisel jääb kindlaks nii kaua, kui vaja," toonitas kaitseminister.
Saksa Bundeswehri peamine lahingutank Leopard 2 on ka Austria, Ungari, Poola, Türgi, Norra, Rootsi, Šveitsi, Hispaania, Taani, Kreeka ja Soome relvastuses. Tankil on palju modifikatsioone ja seda on 1979. aastast toodetud kokku üle 3600. Tanki kaks peamist varianti on Leopard 2A4 ja täiustatud Leopard 2A5.
Odessat tabas taas droonirünnak
Ukraina meedia teatas, et ööl vastu reedet kõlasid Odessas õhuhäiresireenid ning linnas töötas õhutõrje. Venemaa ründas linna Iraanis toodetud droonidega, vahendas Ukrainska Pravda.
Politico: Bulgaaria ühineb Ukraina laskemoona varustamise koalitsiooniga
Bulgaaria kaitseminister Todor Tagarev ütles veebiväljaandele Politico, et riik plaanib ühineda Euroopa Liidu (EL) algatusega, mille eesmärk on varustada Ukrainat laskemoonaga.
"Meie eesmärk on selle koalitsiooniga liitumine. Poliitilist otsust pole tehtud, kuid me pingutame ja usun, et leiame selleks võimaluse," ütles Tagarev.
Euroopa riigid jõudsid mais üksmeelele ühishankes Ukrainale laskemoona andmiseks. Kokkulepe järgnes märtsis saavutatud liikmesriikide juhtide poliitilisele otsusele tarnida Ukrainale aasta jooksul miljon suurtükimürsku ja maa-maa tüüpi raketti, kasutades selleks muuhulgas Euroopa rahurahastu (EPF) vahendeid ühe miljardi euro ulatuses.
ISW esitas oletuse, mis Ukraina vastupealetungi kõige enam takistab
Ameerika sõjauuringute instituudi (ISW) oletuse kohaselt raskendavad Ukraina vastupealetungi kõige enam okupantide kasutatud elektroonilised sõjavahendid, vahendas Ukraina agentuur Unian ISW viimast aruannet.
ISW analüütikud tuginevad oma järeldustes Vene "sõjakorrespondentidele", kes kiidavad elektroonilise sõjapidamise üksuste head tööd.
Väidetavalt raskendab selline varustus ukrainlastel täppisjuhitava laskemoona kasutamist ja häirib tõsiselt Ukraina sidet.
"Sõjakorrespondentide" sõnul kasutavad okupandid elektroonilist kompleksi "Murmansk-BN", mis häirib Ukraina õhuluureseadmete andurite tööd. Elektroonilise sõjapidamise süsteem Krasuha-4 suudab aga tõhusalt segada luuresatelliite.
ISW on ka varem hinnanud, et Venemaa elekrooniline võimekus mängis olulist rolli Ukraina rünnakute raskendamisel Zaporižžja suunas. Samas pole selge, kas see on Venemaa paranenud võimekuse tulemus või nad on hakanud neid süsteeme paremini kasutama, leiab ISW.
Ukraina relvajõud tegid 15. juunil edusamme vähemalt kolmes suunas, väidab ISW. Teatatud on edukast pealetungioperatsioonist Bahmuti põhja- ja loodeosas, samuti jätkuvad katsed parandada Ukraina relvajõudude taktikalist positsiooni Vuhledari suunas.
Briti luure kinnitas Vene kindrali hukkumist 12. juunil
Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi hommikuses rindeülevaates kinnitasid, et kindralmajor Sergei Gorjatšev sai suure tõenäosusega 12. juunil surma Lõuna-Ukrainas kui Gorjatševi juhtimispunkti tabas rünnak.
Sergei Gorjatšev oli Vene 35. armee peastaabi ülem. Kuna sama armee ametlik ülem kindralleitnant Aleksandr Sanšik pidi kõrgema astme staabis kedagi teist asendama, siis võis Gorjatšev olla 35. armee tegelik väejuht oma hukkumise hetkel. Gorjatšev on esimene Vene kindral, kes on 2023. aastal kinnitatult hukkunud.
Vene 35. armee elemendid olid seotud Butša veresaunaga 2022. aasta märtsis. 2022. aasta juunis kandis üksus Izjumi alla suuri kaotusi.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 16 June 2023.
— Ministry of Defence (@DefenceHQ) June 16, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/E9VhzMxGKM
#StandWithUkraine pic.twitter.com/AdwCj6WsQC
Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 590 sõdurit
Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:
- elavjõud umbes 218 500 (võrdlus eelmise päevaga + 590);
- tankid 3965 (+10);
- jalaväe lahingumasinad 7683 (+16);
- lennukid 314 (+0);
- kopterid 301 (+0);
- suurtükisüsteemid 3812 (+19);
- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 606 (+2)
- õhutõrjesüsteemid 364 (+0);
- operatiivtaktikalised droonid 3357 (+24);
- tiibraketid 1199 (+0);
- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6519 (+13);
- laevad / paadid 18 (+0);
- eritehnika 519 (+0).
Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.
Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim
Allikas: BNS/The Kyiv Independent/Ukrainska Pravda