Päästeamet soovitab jaanituld teha ettevaatlikult või see ära jätta

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Möödunud nädalal kehtestatud tuleohtlik aeg jääb kehtima ka jaanipühade ajaks ning päästeamet kutsub inimesi üles koduhoovis lõket tehes olema äärmiselt ettevaatlik.

14. juunist kehtib Eestis tuleohtlik aeg, mil metsa ja muu taimestikuga ning turbapinnasega aladel lõkke tegemine, grillimine ja suitsetamine on keelatud. Lahtise tule tegemine on tuleohtlikul ajal keelatud ka RMK metsaaladel.

Sel nädalal ootab ilmateenistus kuni 31 kraadi sooja ja kuna saju võimalus on väga väike, suureneb tuleoht veelgi.

Päästeameti teatel võivad jaanipühadel toimuda kogukondade ja omavalitsuste korraldatavad jaanituled ning lõket võib teha ka oma koduhoovis. Päästeamet soovitab jaanilõkked siiski üldse ära jätta, kuid kui see siiski on väga oluline, tuleb tuleohutusse suhtuda äärmise hoolsusega.

Päästeamet teeb ka kontrollreide ning keelatud kohas tule tegemise eest võib eraisikule teha rahatrahvi kuni 1200 eurot ja juriidilisele isikule kuni 3200 eurot.

Päästeameti teatel tuleb lõke teha võimalikult kaugele põlevmaterjalidest, nagu hoonetest ja metsast. Paik, kus tohib lõket üldse teha, peab olema igati hooldatud ning ka muru niidetud. Lõke tuleb ümbritseda pinnasevalli või kividega ja lõkke ümbrus tuleb puhastada prahist.

Tuld tohib teha ainult tuuletu või tuulevaikse ilmaga ning jälgida tuleb tuule suunda, et sädemed ei langeks hoonele ega taimestikule. Lõket ümbritsev pinnas võiks olla niisutatud, et tuli mööda kuivanud muru edasi ei leviks.

Kindlasti peavad lõkke juures valmis olema esmased tulekustutusvahendid ning peo lõppedes tuleb veenduda, et tuli on ka kustunud ning hõõguvat sütt ei ole.
Lõket ei tohi jätta hetkekski järelevalveta, sest õnnetuseks piisab ka paarist sekundist.

Päästeamet soovitab tungivalt valida lõkkevalvur, kes jälgib lõket süütamisest kuni selle kustumiseni, et lõkke tegemine oleks ohutu.

Juhul kui tuli siiski käest ära läheb, tuleb kohe helistada hädaabinumbril 112.

Päästeamet jälgib ilmaolusid ja päästesündmusi pidevalt ning juhul, kui olukord peaks muutuma, antakse uued korraldused. Lõkete tegemise, grillimise ja teiste tuleohutust puudutavate küsimustega võib helistada riigiinfotelefonile 1247 ning vaadata ohutu lõkke tegemise reegleid siit.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: