Poola saadab idapiirile lisavägesid

Poola 12. ja 17. brigaadi võitlejad rivistusel enne Valgevene piirile saatmist.
Poola 12. ja 17. brigaadi võitlejad rivistusel enne Valgevene piirile saatmist. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Poola kaitseministeerium alustas laupäeval täiendavate vägede saatmist riigi idapiirile, valmistudes võimalikuks pingete kasvuks, mis võib kaasneda Vene sõjakompanii Wagner üksuste saabumisega Valgevenesse.

"Rohkem kui tuhat sõjaväelast ja ligi 200 ühikut tehnikat 12. ja 17. mehhaniseeritud brigaadist alustasid liikumist riigi idaossa, teatas Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak sotsiaalmeedia vahendusel. "Sellega näitame oma valmisolekut reageerida katsetele tekitada meie riigi piiride lähistel ebastabiilsust," lisas minister.

Eelmisel pühapäeval teatas Poola, et saadab piirile Valgevenega täiendavalt 500 politseinikku.

Poola võimude teatel on viimastel nädalatel kasvanud katsete arv tungida illegaalselt üle piiri Valgevenest Poolasse. Poola piirivalve teatel püüdis reedel üle piiri tulla rohkem kui 200 inimest, teiste hulgas Maroko, India ja Etioopia kodanikud.

Poola on süüdistanud Valgevenet kunstlikult migrandikriisi tekitamises piiril alates 2021. aastast, kui hakati Lähis-Ida ja Aafrika riikide kodanikke Minskisse lennutama, kust nad suunati edasi riigi läänepiirile Poola ja Leeduga.

Alates 2023. aasta algusest on Poola piirivalveteenistus registreerinud üle 12 000 katse siseneda ebaseaduslikult Valgevenest Poolasse.

Venemaa president Vladimir Putin andis pärast 23.-24. juuni mässukatset Jevgeni Prigožini juhitava Wagneri grupeeringu võitlejatele võimaluse asuda Valgevenesse, mis on selle naaberriike murelikuks teinud.

Üks Wagneri komandöridest, Anton Jelizanov, teatas laupäeval, et grupi võitlejad võtsid Prigožini korraldusel kuni augusti alguseni puhkuse, enne kui Valgevenesse liiguvad. Samal ajal valmistatakse Valgevenes neile ette baasid koos harjutusaladega ning korraldatakse suhtlemine kohalike võimudega, lisas ta.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Jevropeiskaja Pravda

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: