Protestijad panid Iraagis Rootsi saatkonnahoone põlema

{{1689824220000 | amCalendar}}
Protestijad Rootsi saatkonnahoone juures
Protestijad Rootsi saatkonnahoone juures Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/AHMED SAAD

Iraagi pealinnas Bagdadis ründasid sajad meeleavaldajad neljapäeva varahommikul Rootsi saatkonna hoonet ja süütasid selle põlema.

Sotsiaalmeedias on avaldatud videod ja fotod, millel on näha saatkonnahoone akendest tõusmas suitsu. Videol ümbritsevad hoonet sajad meeleavaldajad.

Rootsi Bagdadi saatkond sattus protestijate sihtmärgiks ka juuni lõpus, kui enne seda põletati Stockholmis toimunud meeleavaldusel koraani. Veebilehe andmetel on saatkond olnud suletud alates eelmisest meeleavaldusest.

Uudisteagentuuri AFP teatel korraldati meeleavaldus enne kavandatavat uut koraanipõletamist Rootsis.

Sündmuskohal viibinud AFP reporteri sõnul tõusis hommikul kella nelja paiku saatkonnahoonest suitsu ning seal olid endiselt kümned meeleavaldajad ja Iraagi politsei.

Rootsi välisministeerium kinnitas neljapäeval AFP ajakirjanikule, et saatkonnatöötajad Bagdadis pole ohus ja on kaitstud.

"Oleme olukorrast teadlikud. Meie saatkonnatöötajad Iraagis on kaitstud ja ministeerium suhtleb nendega regulaarselt," seisis ministeeriumi teadaandes.

Iraagi välisministeerium mõistis süütamise hukka ja kutsus julgeolekujõude üles süüdlaste kiirele väljaselgitamisele.

"Iraagi valitsus on andnud asjaomastele julgeolekuteenistustele korralduse viia läbi kiireloomuline uurimine ja võtta kasutusele kõik vajalikud meetmed juhtunu asjaolude väljaselgitamiseks ja toimepanijate tuvastamiseks," seisis ministeeriumi avalduses.

Rootsi kutsub välja Iraagi asjuri

Rootsi välisminister teatas neljapäeval, et kutsub koraani põletamisest ajendatud protestide tõttu, milles osalejad ründasid Rootsi saatkonna hoonet Bagdadis ja süütasid selle põlema, välja Iraagi asjuri Stockholmis.

"Juhtunu on täiesti vastuvõetamatu ning valitsus mõistab sellised rünnakud karmilt hukka. Iraagi võimud on Viini konventsiooni järgi ühemõtteliselt kohustatud kaitsma diplomaatilisi missioone ja personali," ütles välisminister Tobias Billström.

Iraak saadab Rootsi suursaadiku välja

Iraak andis Rootsi suursaadikule käsu riigist lahkuda ja otsustas Stockholmist ära ka tuua oma saadiku, sest Rootsi lubab koraani põletada, ütles valitsuse pressiesindaja neljapäeval.

Peaminister Shia al-Sudani andis Rootsi suursaadikule Bagdadis korralduse Iraagi territooriumilt lahkuda, ütles pressiesindaja.

Otsuse taga on Rootsi valitsuse korduv luba põletada moslemite pühakirja koraani, solvata islami pühadusi ja põletada Iraagi lippu, ütles ta.

Toimetaja: Karl Kivil, Merili Nael

Allikas: BNS/AFP/STT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: