Maag Grupp peab HKScani äride ostmiseks loobuma kahest kaubamärgist

{{1690207980000 | amCalendar}}
Talleggi kanalihatööstus Tabasalus.
Talleggi kanalihatööstus Tabasalus. Autor/allikas: HKScan

Lihatööstus Maag Grupp sai konkurentsiametilt loa HKScani Balti äride ostmiseks, Maag Grupp peab selleks aga võõrandama Rannamõisa ja Rannarootsi Lihatööstuse kaubamärgid.

HKScan müüb Maag Grupile oma Eesti, Läti ja Leedu ärid 90 miljoni euroga. Tehing vajas luba ka Läti konkurentsiametilt, mille sai juba tänavu veebruaris.

Konkurentsiameti peadirektori Evelin Pärn-Lee sõnul on tegemist Eestis lihatoodete tootmise ja müügi turul väga tugevat positsiooni omavate ettevõtjatega, kes pakuvad laia valikut tooteid ja kel on tuntud kaubamärgid.

Ettevõtete täies mahus koondumine oleks konkurentsiameti hinnangul kahjustanud oluliselt konkurentsi valge värske liha ja töödeldud lihatoodete tootmise ja müügi kaubaturgudel, mille tõttu peab Maag Grupp koondumisloa järgi võõrandama mõistliku aja jooksul Rannamõisa ning kahe-kolme aasta perspektiivis Rannarootsi Lihatööstuse aktsiad. Täpsed võõrandamise tähtajad on ärisaladus. 

Konkurentsiseaduse kohaselt võib konkurentsiamet anda koondumiseks loa, kui koondumise osalised võtavad konkurentsi kahjustumise vältimiseks endale kohustused. Ameti teatel tegi Maag Grupp ettepaneku kohustuste võtmiseks.

"AS Maag Grupp võõrandab kahes etapis oma senise äritegevuse lihatoodete tootmise ja müügi valdkonnas – Rannamõisa kaubamärgi all turustatavad kanalihatooted ja AS-i Rannarootsi Lihatööstus. Tänu kohustuste võtmisele ei toimu koondumisega püsivat muutust turu struktuuris ning AS-i Maag Grupp ja AS-i HKScan Estonia äritegevuste koondumist," ütles Evelin Pärn-Lee.

"Konkurentsiameti luba võimaldab meil edasi liikuda tehingu järgmisesse etappi," ütles Maag Grupi finantsjuht Erik Haavamäe.

"Milliseks kujuneb Maag Grupi uus struktuur peale koondumist, selgub lähikuudel. Tänane otsus on oluline tehingu lõpuleviimiseks juriidilisest aspektist ehk aktsiate omandamiseks. Kõik ettevõtted jätkavad rahulikult oma igapäevatööd mõlemas ettevõtete grupis. Maagil aitab tehing laieneda ja kasvatada oluliselt tootmisvõimust, millega kasvatatakse oluliselt ka ekspordipotentsiaali," sõnas Haavamäe.

Talvel lepingu sõlmimise järel plaanis Maag Grupp müügitehingu lõpule viia käesoleva aasta teises pooles.

HKScanile kuuluvad Baltikumis kaubamärgid Rakvere, Tallegg, Rigas Miesnieks, Jelgava ja Klaipedos Maistas.

HKScan on Balti turul tegutsenud alates 1998. aastast, Balti riikides töötab ettevõttes ligikaudu 1500 inimest. 2022. aastal ulatus ettevõtte Baltimaade äritegevuse netokäive 196 miljoni euroni.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: