Aivar Voog: Keskerakonna uus juht ja suunavalik mõjutab ka teisi erakondi

{{1690426500000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Kantar Emori uuringueksperdi Aivar Voogi sõnul võib erakondade toetusvahekordi edaspidi mõjutada see, millise uue juhi valib Keskerakond ning kas liigutakse rohkem liberaalsema või konservatiivsema valijaskonna segmenti või keskendutakse hoopis ühe rahvusrühma esindamisele.

Keskerakonna reiting on viimase aasta jooksul olnud suhteliselt stabiilselt vahemikus 16–18 protsenti. Nende seis sõltub Voogi hinnangul suuresti uue juhi valimisest septembri alguses.

"Kas liigutakse rohkem liberaalsema valijaskonna segmenti, kus konkureeritakse rohkem Reformierakonna, sotside ja Eesti 200-ga või liigutakse rohkem konservatiivsema valija segmenti, kus konkureeritakse rohkem EKRE ja Isamaaga. Või keskendutakse hoopis rohkem ühe rahvusrühma huvide esindamisele," märkis Voog erakonna valikuid.

Voogi sõnul on Reformierakond tasapisi taastamas oma pikaajalisemat reitingute keskmist.

"Reformierakonna viimase viie aasta keskmine toetus on 28 protsenti. Seda (toetuse tõusu - toim) on võimaldanud nende lähikonkurentide Eesti 200 ja sotside pigem langev trend suve alguses," märkis Voog.

EKRE ja Isamaa positsioon Voogi sõnul nähtavasti suve jooksul oluliselt ei muutu ja nende jaoks saavad oluliseks riigikogus sügisesel istungjärgul toimuvad sündmused.

"Ehk kuidas nad seal silma paistavad. Isamaa reiting suve alguses natuke kosus, aga arvestades, et nende toetajate jaoks on EKRE jällegi atraktiivsemaks muutumas; ja kui Isamaa jääb septembris EKRE varju, siis nende kahe erakonna reitingute vahe läheb jällegi suuremaks."

Voog tõi ka välja, et Eesti 200 toetuse langus on peatunud ning vaadates nende toetajate valikukindlust, mis on kasvanud, siis madalamaks kui üheksa protsenti ei tohiks selle erakonna reiting kukkuda.

"Seda muidugi juhul, kui neil õnnestub vältida uusi skandaale," lisas ta.

Keskerakond plaanib sügisel opositsioonis tugevamat häält teha

Kuigi Keskerakonna reiting on kuu ajaga ainult protsendi võrra langenud, siis erakonna esimees Jüri Ratas ütles, et nad pole tulemusega rahul ning plaanivad opositsioonis olla häälekamad.

"Meie soov on olla muidugi selles esikoha reitingumängus tagasi. Selge on see, et erakond on tegelenud päris kaua enda sisemiste küsimustega. Ma arvan, et nüüd Paides toimuv kongress annab selle hea võimaluse sügisel võtta opositsiooni juhtroll opositsioonis, sest teemasid on palju," rääkis Ratas.

Madisoni hinnangul hakkavad Reformierakonna valijad EKRE-t eelistama

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe Jaak Madisoni hinnangul ei mängi valimistevahelised reitingud suurt rolli.

Madison ei välista, et Reformierakonna valijad hakkavad EKRE-t eelistama. "Vaadake, on olemas selline meditsiiniline termin nagu Stockholmi sündroom, kus inimestel on tihti raske tunnistada, et nad on petta ja valetada saanud ja sellest nii-öelda mõttelainest on väga raske välja tulla. /.../ Ma arvan, et majanduse poole pealt mõtlevad valijad, kindlasti mingi protsent hakkab meie poole varem või hiljem vaatama, sest muud alternatiivi enam pole," rääkis Madison.

Eesti 200 plaanib sügisel jõulisema poliitikaga tegeleda

Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog ütles, et Reformierakonna valijad eelistavad EKRE-le pigem Eesti 200 erakonda.

Koalitsioonierakondadest kõige madalamat toetust omav Eesti 200 plaanib sügisel alustada jõulisema poliitikaga.

"Sügisel, kui valitsus uuesti tööle hakkab ja riigikogu uuesti tööle hakkab, siis tuleb hakata tööle nende initsiatiividega, nende algatustega, mis on Eesti 200 omad," ütles Eesti 200 aseesimees Kristina Kallas.

"Seni me ei ole saanud nende algatustega pihta hakata, aga nüüd tuleb seda tegema hakata. Ma arvan, et me peame hakkama näitama seda, mida me tegelikult oleme oma valijatele lubanud näidata," sõnas Kallas.

Toimetaja: Urmet Kook, Merili Nael, Katre Roomets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: