Tallinna teetööde käigus leitud Härjapea jõe sild jääb maa alla

{{1690449180000 | amCalendar}}
Foto: Vladimir Svet

Tallinnas Jõe ja Pronksi tänava rekonstrueerimistööde käigus maa alt välja tulnud ja arvatavasti 18. sajandist pärit sild üle Härjapea jõe jääb pärast teetöid maa alla. Silla konserveerimine lükkab kuue päeva võrra edasi trammiliikluse taastamist.

Eelmisel nädalal tuli Pronksi tänava ja Narva maantee nurgal toimuvate tööde käigus maa alt välja kaarsild, mis viis üle kunagi samas piirkonnas voolanud Härjapea jõe. Spetsialistide hinnangul võib see pärineda 18. sajandist ja on üpris hästi säilinud, teatas Tallinna linnavalitsus.

"Oleme jõudnud otsusele, et sild jääb alles ja tulevastel põlvedel on võimalik seda soovi korral lahti kaevata ja eksponeerida," ütles Tallinna abilinnapea Vladimir Svet.

Arvatavasti ühes Kadrioru lossi ja sinna viivate teedega samal perioodil valminud sild asetseb nii sõidu- kui ka trammitee all, mis teeb selle eksponeerimise linnavõimu hinnangul praegu võimatuks. Silla olemasolu ei olnud kajastatud maa-aluste kommunikatsioonide dokumentides ja tuli ehitajatele üllatusena.

Selleks, et saaks tänavate rekonstrueerimisega edasi minna ja sild alles jätta, tuleb teha väiksemaid muudatusi projektis ja korrigeerida maa-aluste kommunikatsioonide asukohta. Täiendavad tööd toovad kaasa trammitee trammiliiklusele avamise nihkumise kuue päeva võrra.

"Oleme leiu avastamisest peale suhelnud muinsuskaitse spetsialistidega ning nende hinnangutega arvestanud. Juhul, kui oleksime otsustanud silla lammutamise kasuks, oleks vaja seda digitaalselt jäädvustada ning siis lahti kaevata – kaasnev rahaline ning ajaline kulu oleks üldjoontes sama. Kindlasti kaalume, kuidas saaks silla asukohta tähistada lähedal kulgeval kõnniteel," lisas Svet.

Silla säilitamiseks stabiliseeritakse silla alune pinnas ja täidetakse tühimikke polümeervahuga. Ühtlasi tehakse vajalikke muudatusi veekanalisatsiooni ja teede konstruktsiooni projektis ning tõstetakse ümber mitu veesõlme. Täiendav kulu linnale on 16 800 eurot pluss käibemaks.

Härjapea sild pole ainus vana aja ehitis, mida linnarahvale eksponeerida ei saa. "Arvatavasti on näiteks Lurenburgi suurtükitorni riismed säilinud Pärnu maantee ristmikul Draamateatri juures. Ei ole ju mõeldav, et me miskitmoodi hakkame neid klaasi all näitama seal," ütles Tallinna linnamuuseumi koguhoidja Ando Pajus "Aktuaalsele kaamerale".

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: