Kümned tuhanded iisraellased avaldasid taas meelt kohtureformi vastu

Meeleavaldajad Tel Avivis.
Meeleavaldajad Tel Avivis. Autor/allikas: REUTERS/Yair Palti/ Scanpix

Iisraelis tulid kümned tuhanded inimesed laupäeval taas tänavaile, et avaldada meelt paremreligioosse valitsuse reformi vastu, mis suurendaks valitsuse võimu kohtusüsteemi üle.

Reformivastased kogunesid Tel Avivi, et protestida parlamendi esmaspäevase otsuse vastu kiita heaks reformipaketi oluline klausel. Opositsioon boikottis hääletust. 

Iisraeli telekanali Channel 13 hinnangul osales laupäevastel meeleavaldustel umbes 170 000 inimest. Massilised protestid uuenduse vastu on jätkunud sestsaati, kui seadusreformi jaanuaris tutvustati.

"Armastame seda riiki endiselt ja püüame kõik probleemid lahendada," ütles filmihelilooja Itay Amram uudisteagentuurile AFP.

Iisraeli arstid osalesid meeleavaldusel lühikese tööseisakuga, samas kui mitmed riigi relvajõudude veteranid on lubanud oma vabatahtliku töö lõpetada ja ametiühingud kaaluvad uusi streike.

"Me keeldume diktatuuri teenimast," võis lugeda Tel Avivis ühe protestija plakatit.

Parlament hääletas esmaspäeval niinimetatud mõistlikkuse klausli eemaldamise poolt seadusest. Klausli abil on ülemkohus saanud tühistada valitsuse otsused, näiteks ministrite määramisi. Selle kehtetuks tunnistamise heakskiitmine parlamendis oli esimene oluline samm õigusreformi seadustamisel.

Reform nõrgestaks ülemkohtu positsiooni ja suurendaks valitsuse võimu kohtusüsteemi üle. Seda on peetud ohuks riigi demokraatiale.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu sõnul on muudatused vajalikud parema jõudude tasakaalu tagamiseks.

Reformi vastased süüdistavad kohtus korruptsioonisüüdistustega võidelnud Netanyahut huvide konfliktis ning mõned meeleavaldajad on teda tembeldanud kurjategijast ministriks.

Mõistlikkuse klausel on reformipaketi esimene suurem osa. Muud kavandatavad muudatused hõlmavad valitsusele suuremat sõnaõigust kohtunike ametissenimetamisel.

Protestid on pälvinud toetust kogu poliitilisest spektri ulatuses, ilmalike ja religioossete rühmituste, töölisteAFP-STT-BNS ja tehnoloogiasektori töötajate, rahuaktivistide ja reservväelaste seas.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AFP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: