Läti algatus nõuab varasemate laenude euribori intressimäärade külmutamist

Mündid.
Mündid. Autor/allikas: Pixabay

Lätis portaalis Manabalss.lv alustati allkirjade kogumist, milles nõutakse varasemate laenude euribori intressimäärade külmutamist.

Algatuse esindaja Edgars Leščinskis leiab, et inflatsioon ja euribori tõus koormavad paljusid Läti kodanikke, kellel on võlakohustused. Seetõttu kutsub ta Läti võime üles leidma lahendusi, kuidas Läti kommertspangad vaataksid üle ja parandaksid laenude väljastamise poliitikat ja tingimusi. 

Olemasolevate laenude puhul leiab Leščinskis, et kasvava euribori tingimustes tuleb muuta lepingute tingimusi, säilitades nii laenu võtmise ajal kehtinud intressimäära. Kui lepingu sõlmimise päeval on euribor null, siis peaks euribori määr jääma kogu laenu ajaks nulli tasemele. Seda isegi siis, kui Euroopa Keskpank tõstab intressimäärasid. 

Euribor ehk European Interbank Offered Rate on üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär, millega saavad selles kokku leppinud Euroopa pangad üksteisele raha laenata. Euroopa Keskpank jätkab inflatsiooni aeglustamiseks baasintressimäärade tõstmist, mis kergitab omakorda ka euribori. 

Intressimäärad püsisid viimased kümmekond aastat väga madalal. 2015. aastast kuni möödunud aasta juunini oli kuue kuu euribor alla nulli.  Inflatsiooni kiirenemise tõttu hakkasid aga keskpangad tõstma intressimäärasid. See tõi kaasa ka euribori tõusu. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: