Poliitikud: Kallase abikaasa seotus Venemaal vedusid jätkanud äriga on silmakirjalik
Teiste erakondade poliitikute sõnul on Reformierakonna populaarsust kujundanud ühemõttelised seisukohad seoses Venemaa agressiooniga ning peaministri abikaasa osalus Venemaal tööd jätkanud ettevõttes läheb nende seisukohtadega vastuollu.
ERR kirjutas kolmapäeval, et peaminister Kaja Kallase abikaasale Arvo Hallikule osaliselt kuuluv transpordiettevõte on jätkanud Ukraina sõja ajal tegevust Venemaa suunal. Kallas märkis, et Hallikul ei ole Vene Föderatsiooni ettevõtjatest kliente ning kõnealune ettevõte aitab lõpetada Eesti kliendi tootmistegevust Venemaal.
Isamaa esimehe Urmas Reinsalu sõnul käitub peaminister Kaja Kallas selle tõele vastamisel karjuvalt silmakirjalikult.
Reinsalu märkis, et Eesti on rahvusvaheliselt seisnud tugeva sanktsioonipoliitika eest. "Nüüd esitab ajakirjandus väited, et peaministri abikaasa osalusega ettevõte jätkab kaubavedusid genotsiidisõja ajal Venemaale. Veelgi enam, peaminister on isiklikult ettevõtte osanikuks olevat valdusettevõtet suure summaga krediteerinud. Ajakirjanduses esitatu tõele vastavusel käitub peaminister karjuvalt silmakirjalikult. See teeb Eestile häbi," ütles ta.
Isamaa juhi sõnul on küsimus eetikas ning ta küsis, milline oleks reaktsioon, kui selline info laekuks mõne teise Euroopa riigi valitsusjuhi kohta.
"Äri ajamine Venemaaga valitsusjuhi isiklikus puutumuses on nende põhimõtete reetmine, mida kaitseme Ukrainat toetades," sõnas Reinsalu.
"Eriti vastikuks muudab selle skandaali asjaolu, et Isamaa esitas üle-eelmise valitsuse ajal ettepaneku valitsusele lõpetada kaubaveod Venemaaga ja teha koostööd Balti riikidega. Seda palus mult isiklikult läinud märtsis Ukraina peaminister. Siis Eesti peaminister ja tema erakond seda ettepanekut ei toetanud," märkis Reinsalu.
Riigikogu liikme Raimond Kaljulaidi (SDE) sõnul tekitab peaministri abikaasa osalusega ettevõtte äritegevus Venemaal terve rea ebamugavaid küsimusi ning võib Kallasele peaministriametis ka saatuslikuks saada.
"Sellest uudisest võib suure tõenäosusega saada Kaja Kallase poliitikukarjääri suurim skandaal, mis võib Kallasele peaministriametis ka saatuslikuks saada," märkis Kaljulaid.
Kaljulaidi sõnul on Kallase viimase pooleteise aasta populaarsuse ja Reformierakonna tugeva valimistulemuse taga olnud just Kallase selged ja ühemõttelised seisukohad seoses Venemaa kallaletungiga Ukrainale.
"Selle narratiiviga ei sobi just eriti hästi kokku tõsiasi, et kõik see aeg on peaministri abikaasal olnud osalus transpordiettevõttes, mis teostab Venemaal vedusid ning on seda ärisuunda jätkanud ka täiemahulise sissetungi järgselt kuni praeguseni," ütles Kaljulaid.
Ka rahvusvaheliselt on Kallase tuntuse ja imago nurgakiviks tema väga kindlameelne ja reljeefne retoorika Venemaa suhtes, märkis Kaljulaid.
Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison (EKRE) kutsus Kallast üles peaministri ametist tagasi astuma, et Eesti ei saaks mainekahju.
Madison kirjutas sotsiaalmeedias, et kui peaminister on poolteist aastat rõhutanud agressorriigiga äri ajamise ebaeetilisust ja seisnud ohvri poolel, kuid tema abikaasa on teeninud tulu ning abikaasana sellest ka kasu saanud, peaks ta tagasi astuma.
"Juba selleks, et Eesti ei saaks mainekahju, kui peaminister on kahepalgeline ja oma abikaasa ajab majandustegevust Venemaaga. Punkt," märkis Madison.
Ka EKRE esimees Martin Helme sõnul ei saa Kallas jätkata peaministri ametis. "Ei oma jõhkra kahepalgelisuse ega Eesti maine pärast."
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Tanel Kiige sõnul on Venemaa sõda Ukraina vastu kestnud poolteist aastat, mis on piisav aeg igale ettevõttele oma tegevuse ümber kohandamiseks ja Venemaal äritegevuse lõpetamiseks.
"Peaminister Kaja Kallas on nii Eestis kui Euroopas olnud üks aktiivsemaid sanktsioonide eestkõnelejaid ning rõhutanud nende järelevalve ja täitmise olulisust. Peaminister peab nii avalikkusele kui parlamendile selgitama, miks ei nõua ta sama oma abikaasa osalusega ettevõttelt. Küsimus on seda kriitilisem, et teatavasti on peaminister andnud 350 000 eurot laenu oma abikaasa ettevõttele Novaria Consult OÜ, mis on Venemaaga äri ajava Stark Logistics AS-i üks omanikke," ütles Kiik.
Kiige sõnul jääb praegu mulje, et on rida ettevõtjaid, kellele kehtivad ühed reeglid ning teised, kellele nõudmised ei kehti. "Sellist olukorda ei tohi me Eesti Vabariigis kindlasti lubada."
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe, siseminister Lauri Läänemetsa sõnul peaksid Kallas ja Hallik selgitama ka seda, kuivõrd detailselt oli peaminister oma mehe ettevõtte tegemistest teadlik.
"Eriti häirivaks teeb kogu loo asjaolu, et igasuguse Venemaaga seonduva äri suhtes on meil valitsuses olnud nulltolerants. Seda alates Ukraina ründamisest 2022. aastal. Agressorriigis äritegemise puhul ei saa johtuda ainult sanktsioonidest ja tegutseda põhimõttel "mis pole keelatud, on lubatud". Seda ka siis kui äri ei aeta otseselt Vene partneritega, vaid Venemaal tegutsevate partneritega," ütles Läänemets.
Läänemetsa sõnul on äritegevuse kõrval suuremaks mureks Eesti rahvusvaheline maine. "Kaja Kallas on teinud tohutult head tööd pannes Eesti hääle Ukraina toetuseks maailmas kõlama. Tänaste paljastuste valguses olen ma tõsiselt mures, mis on peaministri isikuga seotud küsitavuste mõju Eesti rahvusvahelisele mainele ja usutavusele – kui tõsiselt meid enam võetakse."
"Meile vajalike sõnumite edastamise asemel tuleb nii peaministril kui ka Eesti diplomaatilisel korpusel teha lähinädalatel kõvasti tööd, et kaitsta Eesti mainet ja usaldusväärsust nii meie liitlaste, aga loomulikult ka Ukraina valitsuse ja rahva ees," sõnas Läänemets.
Toimetaja: Barbara Oja