Rahandusministeerium toetab ideed Koidula piiripunkt täielikult sulgeda

Koidula piiripunkt
Koidula piiripunkt Autor/allikas: Mirjam Mõttus/ERR

Siseministeerium küsis teiste ministeeriumide arvamust Koidula maanteepiiripunkti töökorralduse optimeerimiseks. Rahandusministeerium toetab piiripunkti sulgemise ideed, sest see aitaks hoida kokku ka ligi 11 miljonit eurot, mis läheks muidu piiripunkti haldamiseks ja remondiks.

"Arvestades muutunud julgeolekuolukorda ja Vene Föderatsiooni agressiooni Ukrainas, samuti ministeeriumide eesmärki vaadata kriitiliselt üle valitsemisalade kulud ning leida kokkuhoiukohti, peab rahandusministeerium siseministeeriumi algatust mõistlikuks ja toetab piiripunkti sulgemist juba järgmisest aastast," kirjutas rahandusminister Mart Võrklaev arvamusavalduses.

Rahandusministeeriumi hinnangu järgi räägib piiripunkti sulgemise kasuks piiriületuse statistika. Näiteks on Koidula piiripunktis 2022. ja 2023. aasta võrdluses veoautode piiriületus vähenenud 31 protsendi võrra.

Samuti aitaks piiripunkti sulgemine kokku hoida haldamis- ja remondikulusid, mis ulatuvad miljonitesse eurodesse.

Näiteks oli järgnevateks aastateks planeeritud mitmed investeeringud, nagu
Koidula maanteepiiripunkti peahoone rekonstrueerimine hoone säilimise, tehnosüsteemide uuendamise, töökeskkonna parandamise ja energiatõhususe tõstmiseks. Nende tööde hinnanguliseks maksumuseks on 6 890 000 eurot. Samuti oli kavandatud maantee läbivalgustusseadme asendamine hiljemalt aastaks 2030, mis läheks maksma ligi kolm miljonit eurot. Lisaks nõuaks piiripunkti haldamine lähiaastatel mitmeid teisi ressursimahukaid töid.

Võrklaeva hinnangul tasub siiski kaaluda ka alternatiive piiripunkti sulgemisele, sest piiripunkti sulgemine mõjutab kohalikke inimesi.

"Vaieldamatult puudutab Koidula piiripunkti töökorralduse muutmine või piiripunkti sulgemine kohalikku kogukonda ja Setomaa valda, sealset tööhõivet ning elanike liikumise ja töötamise võimalusi piirialadel. Seepärast toetame siseministeeriumi plaani viia läbi uuring alternatiivide väljaselgitamiseks," märkis Võrklaev.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: