Iisraeli ülemkohus asus arutama Netanyahu kohtureformi

Iisraelis toimuvad kohtureformi vastased protestid
Iisraelis toimuvad kohtureformi vastased protestid Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/RONEN ZVULUN

Iisraeli ülemkohus avas ajaloolise kohtuasja, et vaagida peaminister Benjamin Netanyahu vaidlusaluse kohtureformi seaduslikkust.

Kõik 15 Iisraeli ülemkohtu kohtunikku kuulavad esimest korda Iisraeli ajaloos seaduse kohta esitatud apellatsiooni koos. Tavaliselt koosneb paneel kolmest kohtunikust, kuigi mõnikord on see ka laiendatud. Ühtlasi tehakse protsessist otseülekanne.

Seadus, mille Iisraeli parlament võttis vastu juulis, tühistab kohtu õiguse tühistada valitsuse otsuseid, kui ta peab neid "ebamõistlikeks". See on esimene osa Netanyahu valitsuse laiemast plaanist nõrgestada ülemkohut ja anda rohkem pädevust poliitilisele võimule.

Esmaspäeva hilisõhtul kogunesid kümned tuhanded Iisraeli meeleavaldajad ülemkohtu juurde, lehvitades riigilippe ja skandeerides valitsusvastaseid loosungeid.

Reform nõrgestaks kriitikute sõnul ülemkohtu positsiooni ja suurendaks valitsuse võimu kohtusüsteemi üle. Seda on peetud ohuks riigi demokraatiale.

Iisraeli peaministri sõnul on muudatused vajalikud parema jõudude tasakaalu tagamiseks.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: