X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Lätis võib varsti juhiloata joobes juhtimise eest trahvida kuni 620 000 euroga

Liiklusõnnetus Laagna teel 2020. aastal. Land Roveri juht joobetunnustega.
Liiklusõnnetus Laagna teel 2020. aastal. Land Roveri juht joobetunnustega. Autor/allikas: SCANPIX/Postimees Grupp/Scanpix Baltics

Läti seimi justiitskomisjon otsustas toetada seadusemuudatusi, mille järgi tõuseks oluliselt trahvimäärad joobes juhtimise ja sellega seonduvate kuritegude eest.

Nii rakenduks kohustuslik trahv lisakaristusena joobes juhtimise eest. Trahv rakenduks koos teiste karistustega, mitte nende asemel. Samuti kaotatakse ühiskondlikult kasuliku töö tegemise võimalus karistuse liigina, sest seda ei peeta piisavalt tõhusaks, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Näiteks juhiloata joobes juhtimise eest tuleb kohustuslikus korras määrata trahv, mille alampiiriks kehtestatakse 1860 eurot ning ülempiiriks 620 000 eurot. Samasugune karistus rakenduks veretestiga tuvastatud joobe eest, kui politseil on kahtlused, et isik on autot juhtinud joobes.

Kui sõiduki joobes juhtimise tagajärjel tekitati teistele isikutele kergeid vigastusi, tuleb maksta trahvi vahemikus 3100 eurot kuni 1,24 miljonit eurot.

Ning kuni 3,1 miljoni euro suurust trahvi on võimalik saada joobes juhtimise tagajärjel teistele raskete kehavigastuste või surma põhjustamise eest.

Trahvid rakenduvad lisaks teistele karistustele, sealhulgas vangistusele. Kui isik keeldub trahvi maksmast, ootab teda samuti vangistus.

Seadusmuudatusi tehakse Läti prokuratuuri ettepanekul, sest ametnike käsutuses olev statistikaanalüüs näitab, et senised karistused polnud piisavad vähendamaks juhtumeid, kus inimesed juhivad sõidukit alkoholi- ja narkojoobes.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LSM/LETA

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: