Netanyahu moodustas sõjakabineti opositsioonipartei juhi Gantziga

Benny Gantz Knessetis
Benny Gantz Knessetis Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Ammar Awad

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja opositsiooni üks juhtivaid poliitikuid Benny Gantz leppisid kokku ühise valitsuse moodustamises.

Ühtlasi leppisid poliitikud kokku väikese sõjakabineti moodustamises, kuhu hakkavad kuuluma ainult peaminister Netanyahu, kaitseminister Yoab Gallant ja Gantz. Sellise kabineti moodustamine oli üks Gantzi nõudmistest valitsusse minekuks. Sõjakabineti ülesandeks saab sõja juhtimine Hamasi vastu.

Benny Gantz juhib opositsioonilist paremtsentristlikku valimisliitu Rahvuslik Ühtsus. Seni oli Gantz Netanyahu üks suurimaid vastaseid, kritiseerides Netanyahut õigusriigi põhimõtete õõnestamise pärast.

Gantz on Iisraeli kaitseväe erukindral. Enne poliitikasse minekut pidas Gantz aastatel 2011 kuni 2015 Iisraeli kaitseväe peastaabi ülema ametikohta.

Lisaks sõjakabineti liikmelisusele saab Gantzi erakond viis ministrikohta laiemas Iisraeli valitsuskabinetis.

Samuti lubasid Netanyahu ja Gantz reserveerida koht sõjakabinetis liberaalsele opositsioonijuhile Yair Lapidile. Seni keeldus Lapid Netanyahuga ühisvalitsuse moodustamisest, öeldes, et tema valitsusse mineku tingimuseks on sealt parempopulistlike erakondade lahkumine.

Samas kinnitavad allikad, et tegelikke läbirääkimisi Lapidi ja Netanyahu vahel hetkel ei toimu.

Gantz ja Netanyahu leppisid kokku ka selles, et uus valitsus ei algata ühtegi eelnõu, mis ei puutuks Iisraeli kaitsmisse ja sõjapidamisse.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Times of Israel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: