Harju maakohus mõistis Porto Franco kaasuse süüdistatavad õigeks

{{1697613600000 | amCalendar}}
Foto: Ken Mürk/ERR

Harju maakohus mõistis kolmapäeval õigeks kõik kolm nn Porto Franco kohtuprotsessi süüdistatavat.

Keskerakonda, selle endist peasekretäri Mihhail Korbi ning ärimees Hillar Tederit süüdistas prokuratuur mõjuvõimuga kauplemises. Kohtunik Aime Ivanson leidis kolmapäeval, et nad ei ole seda teinud, kirjutab Eesti Ekspress.

Ühtlasi tähendab kohtuotsus, et Teder pääseb riigiprokurör Taavi Perni nõutud poolteise aasta pikkust vangistusest. Keskerakonnal ei tule maksta miljonit eurot rahalise karistusena riigieelarvesse. Ka Tederi poolt annetusena saadud 120 000 eurot jääb parteile alles. Mihhail Korbile nõudis süüdistaja poolteist aastat tingimisi vangistust.

Kohtu all olnutele hüvitatakse advokaadikulud, st Tederi kaitsjale 166 000 eurot, Korbi kaitsjale ligi 50 000 ja Keskerakonna kaitsjale 54 000 eurot.

Värske kohtuotsus ei ole jõustunud. Riigiprokuratuur saab seda soovi korral Tallinna ringkonnakohtus vaidlustada.

Kohus: süü ei ole tõendatud

Riigiprokuratuur esitas mullu mais Hillar Tederile, Mihhail Korbile ning MTÜ-le Eesti Keskerakond süüdistuse mõjuvõimuga kauplemises.

Süüdistuse järgi kasutas Keskerakonna toonane peasekretär Mihhail Korb isiklikku ja erakonna mõjuvõimu Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti üle Hillar Tederi ja Porto Franco huvides, et viimane saaks servituuditasu määramisel ebavõrdse ja põhjendamatu eelise. Vastutasuna olevat Teder lubanud Keskerakonda toetada kuni miljoni euro suuruse annetusega. Tallinn vähendas Porto Francolt nõutud servituuditasu 776 580 eurolt 301 000 eurole ja Teder annetas samal ajal erakonnale 120 000 eurot.

Kohus leidis, et isikute süü ei ole tõendatud.

"Selleks, et isikud süüdi mõista, on nõutav üksmeele tuvastamine, et annetus on vastuteene Kõlvarti mõjutamise eest. On tõendatud, et leidsid aset kohtumised ja vestlused, kus räägiti servituudi teemal ning otsustati paluda linnapea abi. Kohus on seisukohal, et annetuse pakkumise sidumine Korbi lubadusega mõjutada linnapead, ei ole millegagi tõendatud ja kahe teema vaheline ajavahe oli pikk. Neid vestlusi ei saa selgelt omavahel siduda. Ebaõiguskokkuleppe sõlmimine on kohtu silmis oletus ja sellekohased tõendid puuduvad. Ebaõiguskokkulepet ei saanud kohtu hinnangul tuletada ka kaudselt," märkis kohus.

Samuti ei ole kohtu hinnangul tõendatud avaliku huvi seisukohast ebavõrdse ja põhjendamatu eelise taotlemine OÜ-le Porto Franco.

Korbi kaitsjad esitasid taotluse hüvitada Korbile kriminaalmenetlusega tekitatud kahju, mille kohus jättis rahuldamata, kuna Korb lahkus Keskerakonna peasekretäri kohal vabatahtlikult, teda ei kõrvaldatud sealt. Ka Korbi riigikogu valimistel mitte kandideerimise otsustas Keskerakond ise. Argument süütuse presumptsiooni rikkumise kohta prokuratuuri poolt ei ole kohtu silmis põhjendatud, kuna tegemist oli pelgalt kahtlustuse kirjeldamisega, mitte ette süüdi mõistmisega.

Porto Franco kriminaalasi oli jagatud mitmeks osaks ning mullu esitati süüdistused esimestele kahtlustatavate ringile, sealjuures Kersti Krachtile ja Hillar Tederile.

2021. aastal puhkenud Porto Franco skandaal viis Jüri Ratase valitsuse lagunemiseni.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: