Riigiäpi valmimine lükkub teadmata kaugusse
Tänavu jaanuaris avalikustatud kava riigiäpi mRiik loomiseks on läbinud küll esimese testperioodi, kuid selle kasutamiseks vajalikud seadusemuudatused ja edasised tehnilised arendused ei luba prognoosida, millal avalikke teenuseid nutitelefoni kaudu saab tarbima hakata.
"Eesti e-riigi mobiilirakenduse väljatöötamise esimene faas on lõppenud ja rakenduse tehniline lahendus vastab piloot-tootele seatud eesmärkidele. Käivitame arenduse teise faasi, mille käigus loome mobiilirakenduse laiapindseks toimimiseks vajaliku õigusruumi ja arendame edasi rakenduse funktsionaalsust, disaini ning tehnilisi lahendusi," ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) pressiesindaja Paul Pihlak ERR-ile.
Küsimusele, kui kaua teise faasi ja üldse riigäpi käivitamine aega võiks võtta, selgitas MKM-i esindaja, et see sõltub paljuski riigikogust, kuna mRiigi kasutuselevõtuks tuleb muuta seadusi.
"Rakenduse pilootversioonis kuvati isikut tõendavate dokumentide koopiaid, mis aga ei ole praegu isikusamasuse tõestamiseks õiguslikult sobivad. Otsustasime rakenduse avalikkuse ette tuua siis, kui äpis kuvatavaid dokumente saab kasutada füüsiliste dokumentide legaalsete alternatiividena," ütles Pihlak.
Selleks on aga vaja muuta isikut tõendavate dokumentide seadust, et ka mobiilis kuvatavad isikut tõendavad dokumendid omandaksid õigusliku aluse ja isikutuvastus mobiilis kuvatavate andmete põhjal oleks legitiimne, selgitas ta.
Siseministeeriumi piirivalve- ja rändepoliitika osakonna nõunik Elen Kraavik ütles ERR-ile, et ministeerium on seaduse muutmise soovist teadlikud ning suhtleb riigi infosüsteemi ameti (RIA) ja MKM-iga sel teemal pidevalt. "Plaanime isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise seaduse eelnõu kooskõlastamisele saata veel selle aasta jooksul," märkis Kraavik.
"Seadusemuudatuse jõustumisaega on keeruline prognoosida, kuna see sõltub riigikogu tööplaanist," lisas Pihlak.
MKM-i esindaja ütles ka, et rakendusele plaanitakse laiendada personaalse riigi põhimõtteid. "Samuti kasutame ära Eesti erasektori pikaaegset ja globaalset kogemust e-riigi teenuste arendamisel. Selleks ühtlustab Riigi Infosüsteemi Amet koostöös Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu ja teiste erasektori huvipooltega rakenduse arendamise visiooni ja uuendab teekaarti," lisas Pihlak.
Küsimusele, milliseid lahendusi täpsemalt plaanitakse edasi arendada, vastas Pihlak, et nii tehnilisi lahendusi nagu näiteks autentimine, kui ka võimalusi lisada rakendusse erinevaid teenuseid.
Avalike teenuste mobiilirakenduse mRiik loomist juhib MKM-i tellimusel Riigi Infosüsteemi Amet.
"Meil on visioon silme ees, mille poole liikuda – eesmärk on luua rakendus, mis vastab Eesti digiriigi kõrgetele nõudmistele ja kasutajate ootustele," ütles RIA riikliku mobiilirakenduse talitusejuht Greta Preast reedel ERR-ile.
mRiigis kuvatakse dokumente (ID-kaart, pass, juhiluba) ja teenuseid, mis on leitavad ka riigiportaalis eesti.ee (minu lapsed; retseptid; töövõimetuslehed; hambaravi- ja proteesihüvitise info; minu sõidukid; liikluskindlustuse ajalugu.) On ka kolm välist liidestust: riiklik AI Bürokratt, heakorraprobleemide keskkond Anna Teada ning maa-ameti kaart.
Rakendust saab pärast lansseerimist alla laadida nii App Store'ist (iOSi kasutajad) kui ka Google`i Play Store`ist (Androidi kasutajad). Sisselogimine toimub peamiselt Mobiil-ID või Smart-ID abil, nagu riiklik autentimine ikka, ütles Preast maikuus ERR-ile.
Toimetaja: Mait Ots