Palgasurve viis ehitushinnaindeksi kolmandas kvartalis taas tõusule

Ehitus Tallinnas
Ehitus Tallinnas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Ehitushinnaindeks tõusis kolmandas kvartalis võrreldes teise kvartaliga 0,3 protsenti, 2022. aasta sama ajaga võrreldes tõusis indeks aga 3,2 protsenti, teatas statistikaamet.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas ehitushinnaindeksit kolmandas kvartalis võrreldes 2022. aasta sama ajaga eelkõige ehitajate töötasu tõus, mis andis 42 protsenti indeksi kogutõusust.

"2023. aasta teise kvartaliga võrreldes suurenesid kulutused tööjõule 1,7 protsenti ja mehhanismidele 0,4 protsenti, ehitusmaterjalide hinnatase aga langes 0,4 protsenti," lisas Paulus.

Puidu ja metalli ning nendest valmistatud toodete hinnalangusele lisandus ka poorbetooni- ja plasttoodete hinnalangus.

Ehitushinnaindeksi ja selle komponentide kvartaalsed muutused vörreldes eelneva kvartaliga, 2018-2023 Autor/allikas: Statistikaamet

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust otsekulude tasemel ja see jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal. Ehitushinnaindeksi arvutamisel võetakse arvesse eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis võrreldes 2023. aasta teise kvartaliga 0,7 protsenti ning võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga 3,8 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: