Biden: Iisrael peab tegema kõik võimaliku tsiviilelanike kaitsmiseks

{{1698206280000 | amCalendar}}
Iisraeli sõjavägi
Iisraeli sõjavägi Autor/allikas: SCANPIX/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Täielik relvarahu Gazas aitaks vaid Hamasi, kuid elutähtsa abi kohaletoimetamiseks enklaavi tuleks kaaluda "humanitaarpause", teatas teisipäeval Valge Maja.

Olulised sündmused Iisraeli ja Hamasi sõjas teisipäeval, 25. oktoobril:

- Biden: Iisrael peab kaitsma tsiviilelanikke;

- Netanyahu: Iisrael valmistub maapealseks operatsiooniks Gazas;

- ÜRO JN hääletab Venemaa ja USA Gaza-sõja resolutsioonide üle;

- Macron: Iisraeli ulatuslik maavägede sissetung Gazasse oleks viga;

- Iisrael nõustus edasi lükata maapealset operatsiooni Gazas, et USA jõuaks tarnida piirkonda õhukaitsesüsteeme;

- Macron Iisraeli ja Gaza kohta: Pariis ei praktiseeri kaksikmoraali;

- Erdogan nimetas Hamasi "vabadusvõitlejate grupiks";

- Valge Maja: Gaza täielikust relvarahust võidaks vaid Hamas;

- Iisraeli kaitsevägi teatas Süüria sõjalise taristu ründamisest;

- Baerbock: võitlus käib Hamasi, mitte tsiviilisikute vastu;

- Netanyahu kohtus sõduritega ja ütles taas, et riik viib väed Gazasse.

Biden: Iisrael peab kaitsma tsiviilelanikke

USA president Joe Biden ütles kolmapäeval, et Iisrael peab kaitsma enda kodanikke, kuid samal ajal ka süütuid tsiviilelanikke Gazas, kes on Iisraeli ja Hamasi konflikti ohvrid.

"Iisrael peab tegema kõik, mis tema võimuses, nii keeruline kui see ka ei ole, et kaitsta süütuid tsiviilelanikke," rääkis Biden ühisel pressikonverentsil Austraalia peaministri Anthony Albanesega.

Bideni sõnul tuleb meeles pidada, et Hamas ei esinda palestiinlasi, vaid kasutab neid inimkilpidena.

"Hamas peidab end Palestiina tsiviilelanike taha ja see on põlastusväärne ning ei mingi üllatuseta ka argpükslik. See paneb ka täiendava koorma Iisraelile. Kui nad lähevad Hamasi järele, ei vähenda see vajadust tegutseda sõjaseaduste järgi," rääkis USA president.

Biden ütles, et ühtlasi peavad lõppema Iisraeli äärmuslike asunike rünnakud palestiinlaste vastu Läänekaldal. "Nad ründavad palestiinlasi kohtades, kus neil on õigus olla," ütles Biden.

USA presidendi sõnul peab piirkond valmistuma ka Iisraeli ja Hamasi konflikti lõpuks ja selleks, mis saabub pärast sõda.

Bideni sõnul toetab USA endiselt kahe riigi lahendust iisraellastele ja palestiinlastele.

Netanyahu: Iisrael valmistub maapealseks operatsiooniks Gazas

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles, et Iisrael valmistub maapealseks operatsiooniks Gazas, kuid keeldus täpsustamast, millal see algab.

Ta lisas, et otsus langetatakse sõjakabineti poolt ühehäälselt. Lisaks Netanyahu valitsusele kuulub sõjakabinetti ja populaarse seni opositsioonis olnud tsentristliku erakonna juht Benny Gantz, kes varem juhtis Iisraeli kaitseväe peastaapi.

Iisrael on hakanud läbi viimavasturünnakuid Hamasi vastu pärast äärmusrühmituse vererohket terrorirünnakut 7. oktoobril, milles kaotas elu üle 1400 iisraellase

ÜRO JN hääletab Venemaa ja USA Gaza-sõja resolutsioonide üle

Lõhestunud ÜRO Julgeolekunõukogu hääletab kolmapäeval Venemaa ja USA esitatud rivaalitsevate resolutsioonieelnõude üle Iisraeli-Hamasi sõja kohta, teatasid diplomaadid.

 Nõukogu istung algab kell 15.00 New Yorgi aja järgi.

Pärast seda, kui eelmisel nädalal hääletati maha Venemaa ja Brasiilia esitatud kaks resolutsioonieelnõud, hääletatakse nüüd kahe uue üle, ütlesid diplomaadid.

Vene dokumendikavandis, mida AFP nägi, kutsutakse "kohesele, kestvale ja täielikult austatud humanitaarrelvarahule" ning "mõistetakse hukka igasugune vägivald ja vaenutegevus tsiviilisikute vastu".

Erinevalt Venemaa eelmise nädala resolutsioonikavandist, mida toetas ainult viis riiki, nimetatakse uues spetsiaalselt ka islamistlikku Hamasi.

Uues resolutsioonikavandis mõistetakse Hamasi rünnakud hukka.

Eelmisel nädalal hääletas USA Brasiilia resolutsioonikavandi vastu, kuna selles ei rõhutatud Iisraeli õgust enesekaitsele.

USA resolutsioonikavandis kaitstakse mitte ainult Iisraeli, vaid kõikide riikide õigust individuaalsele ja kollektiivsele enesekaitsele.

Venemaa suursaadik ÜRO-s Vassili Nebenzja ütles teisipäeval, et ei saa toetada USA resolutsiooni, kuna selles ei ole üleskutset relvarahule.

Macron: Iisraeli ulatuslik maavägede sissetung Gazasse oleks viga

Iisraeli maavägede ulatuslik sissetung Gaza sektorisse oleks viga, ütles Prantsuse president Emmanuel Macron kolmpäeval Kairos.

Ta hoiatas, et see teeks kahju tsiviilisikutele, kuid ei tagaks Iisraeli pikaajalist julgeolekut.

"Kui see on ulatuslik sissetung, mis seaks ohtu tsiviilisikute elud, siis ma arvan, et see oleks viga, ka Iisraeli jaoks, kuna see vaevalt kaitseks Iisraeli pikemas vaates, ning kuna see oleks vastuolus rahvusvahelise humanitaarõiguse ja õigusriigiga," ütles Macron pärast kohtumist Egiptuse presidendi Abdel Fattah al-Sisiga, kes samuti kutsus Iisraeli vältima sissetungi Gazasse.

Iisrael nõustus edasi lükata maapealset operatsiooni Gazas, et USA jõuaks tarnida piirkonda õhukaitsesüsteeme

Iisrael nõustus ajutiselt USA ettepanekuga edasi lükata maapealset operatsiooni Gazas, vahendab WSJ. Washington soovib enne Iisraeli operatsiooni Gazas tarnida Lähis-Ida piirkonda rohkem õhukaitsesüsteeme, et kaitsta oma sõdureid rünnakute eest.

USA kaitseministeerium soovib paigutada pea kümme õhukaitsesüsteemi oma sõjaväebaasidesse Iraagis, Süürias, Jordaanias, Saudi Araabias, Kuveidis ja Araabia Ühendemiraatides. Õhukaitsesüsteeme on vaja, et kaitsta USA sõdureid drooni- ja raketirünnakute eest, Eelmisel nädalal sattus mitu piirkonna USA sõjaväebaasi selliste rünnakute alla.

Iisrael nõustus edasi lükata maapealset operatsiooni kuni õhukaitsesüsteemid on tarnitud, eeldatavalt jõuavad süsteemid kohale selle nädala lõpuks.

Samuti võtab Iisrael oma operatsiooni planeerimisel arvesse humanitaarabi tarnimist tsiviilisikutele Gazas ja läbirääkimisi Hamasi käes olevate pantvangide vabastamiseks.

Macron Iisraeli ja Gaza kohta: Pariis ei praktiseeri kaksikmoraali

Prantsusmaa ei praktiseeri kaksikmoraali, rõhutas kolmapäeval president Emmanuel Macron, tõrjudes kriitikat tema valitsuse reageerimisele sõjas Iisraeli ja palestiina äärmusrühmituse Hamas vahel.

"Rahvusvaheline õigus kehtib kõigile ja Prantsusmaa kannab humanismi universaalseid väärtusi," ütles Macron Kairos ühisel pressikonverentsil oma Egiptuse kolleegi Abdel Fattah al-Sisiga.

Ta reageeris araabia liidritele, kes on süüdistanud lääneriike palestiinlastele tekitatud kahjust mööda vaatamises.

"Kõik elud on võrdsed, kõik ohvrid väärivad meie kaastunnet ja meie püsivat pühendumist õiglasele ja kestlikule rahule Lähis-Idas," ütles Macron.

Ta lisas, et Prantsusmaa saadab sõjalaeva toetama Gaza sektori haiglaid ning lennukitäie meditsiinivarustust Egiptusesse, edasi saatmiseks palestiinlaste alale.

Macroni sõnul asub laev Toulonist teele 48 tunni jooksul.

Erdogan nimetas Hamasi "vabadusvõitlejate grupiks"

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan nimetas Hamasi vabadusvõitlejate grupiks kõnes oma erakonna parlamendifraktsiooni ees. Ta samuti lisas, et Hamas pole tema meelest terroristlik ühendus.

Erdogan kritiseeris ka lääneriike, väites, et Lääne liidrite pisarad Iisraelis tapetud tsiviilisikute pärast on kahepalgelisuse ilming.

Türgi president ütles, et tema kavatses alguses külastada Iisraeli, kuid nüüd mõtles ümber.

Hamasi 7. oktoobril alanud rünnakus Iisraelile sai surma üle 1400 inimese, kellest valdav enamus olid tsiviilisikud. Eriti verirohketeks paikadeks kujunesid välja Gaza piiri lähedal rahu toetuseks korraldatud muusikafestival ja kibuts Kfar Aza, kust leiti teiste ohvrite seas üle neljakümne mõrvatud väikelapse.

Baerbock: võitlus käib Hamasi, mitte tsiviilisikute vastu

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock ütles, et Iisraelil on õigus enesekaitsele, kuid riik peab võitlema Hamasi vastu rahvusvahelise õiguse raames. 

Võitlus käib Hamasi, mitte tsiviilisikute vastu. Seetõttu on meie jaoks oluline, et see võitlus toimuks kooskõlas rahvusvahelise humanitaarõigusega, ütles Baerbock. 

Baerbock märkis, et Hamas mängib inimlike kannatustega ning kasutab naisi ja lapsi Gazas inimkilbina. Tema sõnul peidab Hamas meelega oma relvastust supermarketite, kortermajade ja haiglate alla, vahendas Deutsche Welle. 

"Nende plaan on õhutada vihkamist ja vägivalda," ütles Baerbock. 

Valge Maja: Gaza täielikust relvarahust võidaks vaid Hamas

"Relvarahust kohe praegu lõikaks kasu üksnes Hamas," ütles riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Kirby ajakirjanikele.

Hamasi terroristid tungisid hiljuti üle piiri, hukkasid tsiviilelanikke ja võtsid pantvange. Iisrael on vastanud jõuliste õhu- ja suurtükirünnakutega. Terroriorganisatsioon Hamas kasutab tsiviilisikuid inimkilpidena ning väidab, et Iisraeli rünnakute tõttu on surma saanud tuhandeid inimesi. Hamasi väiteid ei saa sõltumatult kontrollida. 

Kirby ütles, et kuigi Washington on täieliku relvarahu vastu, tuleks kaaluda lahingute katkestamist abitarnete hõlbustamiseks. Tema sõnul ei ole tsiviilisikute kaitsmiseks rakendatavad meetmed ja "pausid operatsioonis" sama mis relvarahu.

USA välisminister Antony Blinken palus varem ÜRO Julgeolekunõukogul toetada Ühendriikide uut resolutsiooni, mis näeb ette "humanitaarpause" abi kohaletoimetamiseks, kuid mitte täielikku relvarahu.

Biden ütles esmaspäeval, et "relvarahust saab hakata rääkima alles siis, kui kõik Hamasi võetud enam kui 200 pantvangi on vabastatud.

Samas hoiatas Kirby, et kuigi Ühendriigid on kutsunud Iisraeli üles vähendama tsiviilohvreid, on osa neist vältimatud.

"See on sõda. See on võitlus. See on verine ja inetu ning süütud tsiviilisikud saavad edaspidigi viga. Ma soovin, et saaksin teile öelda midagi muud ja soovin, et nii ei läheks, aga nii läheb" ütles Kirby.

Iisraeli kaitsevägi teatas Süüria sõjalise taristu ründamisest

Iisraeli kaitsevägi teatas kolmapäeval rünnakutest sõjalise taristu pihta Süürias vastuseks varasematele õhulöökidele juudiriigi pihta.

Iisraeli relvajõud märkisid oma avalduses, et nende hävitajad tabasid Süüria armee sõjalist taristut ja miinipildujaid.

Üha enam kardetakse, et Iisraeli sõda Hamasiga tekitab laiema piirkondliku konflikti ning eelkõige süvendab veelgi juba olemasolevaid pingeid Süüriaga ning Liibanoni šiiarühmitusega Hizbollah, mida toetab Iraan.

Netanyahu kohtus sõduritega ja ütles taas, et riik viib väed Gazasse

Iisrael valmistub viima vägesid Gazasse. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kohtus teisipäeval sõduritega. Netanyahu lubas, et maavägede sissetung on tulemas. Iisraeli kaitseminister Yoav Gallant ütles teisipäeval sõduritele, et Iisrael peab Hamasi hävitama ning hoiatas, et sõda on alles algusjärgus, vahendas CNN. 

Toimetaja: Karl Kivil, Mark Gerassimenko

Allikas: CNN/BNS/WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: