Lääne-Harju vald sai valmis radioaktiivsete jäätmete ladestuskoha eelvaliku

Eelvalikuga kavandatud asukoht radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamiseks Paldiski linnas.
Eelvalikuga kavandatud asukoht radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga rajamiseks Paldiski linnas. Autor/allikas: Radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaiga eriplaneeringu asukoha eelvaliku seletuskiri

Lääne-Harju vallavalitsus jõudis lõpule Paldiski endise tuumaobjekti radioaktiivsete jäätmete lõppladestuspaiga eelvalikuga ja ootab nüüd asjassepuutuvatelt ametkondadelt kooskõlastust. Võimaliku asukohana on sobivaimaks hinnatud Paldiski kinnistut, kus praegu asub radioaktiivsete jäätmete vaheladu.

Paldiskis Leetse tee 21 kinnistul asub endise nõukogudeaegse tuumaallveelaevade õppekompleksi ainus lammutamata jäänud ehitis, milles asuvad betooniga täidetud allveelaevade maketid, kuid lisaks vaheladustatakse selles teisi Eesti riigist kokku kogutud radioaktiivseid jäätmeid. 

Sellel nädalal sai Lääne-Harju vallavalitsus valmis vahelattu paigutatud radioaktiivsetele jäätmetele lõppladestuspaiga eelvaliku ning ootab nüüd ametkondadelt otsuse eelnõule ja keskkonnamõjude hindamise esimese etapi aruandele kooskõlastust.

Lõppladustuspaik tuleb rajada selleks, et tagada praegu Paldiskis paiknevate radioaktiivsete jäätmete ohutu ladustamine ka aastatuhandete pärast. Olemasolev radioaktiivsete jäätmete vaheladustuspaik ei ole eelnõu seletuskirja kohaselt lõppladestuseks sobilik. Praeguse tuumaobjekti ohutus on tagatud aastani 2040, mil möödub 50 aastat reaktorite sulgemisest ja seda loetakse ohutuks hoiustamisperioodiks.

Abivallavanem Erki Ruben tõi ametkondadele saadetud kirjas välja, et radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaik on eriline rajatis.

"Lõppladustuspaiga rajamisel on võimalik viimane alles jäänud hoone lammutada, maketid tükeldada, paigutada tükid betoonkonteineritesse ning lõplikult ladustada maa alla, kus need saavad aja möödudes turvaliselt neutraliseeruda," selgitas Ruben.

Eriplaneeringu ala hõlmab kogu Lääne-Harju valla territooriumi, kuna olemasolev vaheladustuspaik asub ajaloolistel põhjustel selles omavalitsuses ning riiklikult on otsustatud, et uut asukohta ei ole otstarbekas teise omavalitsusse üle viia.

Eriplaneeringu käigus peeti jäätmete lõppladustuspaiga kõige sobivamaks asukohaks ligi 30 hektari suurust Paldiski ala, mis asub Paldiski linnas Leetse tee 21 ja 21a ehk Paldiski endise tuumaobjekti maa-alal. Teised alternatiivid olid Pedase küla ja Altküla, kuid Altkülas võib kliimamuutuste tõttu tekkida üleujutusoht ja seepärast jäid sõelale Paldiski ja Pedase, millest sobivaimaks peeti Paldiski linna.

Radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaigana kaaluti kolme võimalikku asukohta. Autor/allikas: ERR

Sellisele seisukohale jõuti, arvestades mõju elusloodusele, rohevõrgustikule ja bioloogilisele mitmekesisusele, põhja- ja pinnaveele ja paljusid teisi kriteeriume, aga ka objekti maksumust, avalikku arvamust ja ohutushinnangut.

"Tänaste teadmiste alusel on olemasolev vaheladustuspaik Paldiski õppekeskuse territooriumil potentsiaalse asukohana sobiv, kuid täpsem analüüs ja erinevate kriteeriumite kaalumine näitab, kas see eeldus peab paika. Lõpliku selguse annab kõigi vajalike mõjude hindamine ja alternatiivide võrdlus," seisab eelnõu seletuskirjas.

Seletuskirja kohaselt ei paisata radioaktiivsete jäätmete lõppladustuspaigast radioaktiivset saastet õhku, pinnasesse või vette. Lõppladustatakse ainult käideldud radioaktiivseid jäätmeid peamiselt betooni valatuna.

Paiga juurde kuuluvad ka muud hooned ja rajatised ning seal on ka radioaktiivsete jäätmete käitlemise ja vaheladustamise tsoon, hoolduse ja muu vajaliku tegevuse tsoon ning administratiivne tsoon. Turvanõuete tõttu jääb ligipääs lõppladestuspaika sajaks aastaks piiratuks.

Oktoobri lõpus saatis kooskõlastusringi kuuluvatele ametiasutustele kirja ka kliimaministeerium, kus märkis, et uue lõppladestuspaiga rajamisel laheneks Paldiski endise tuumaobjekti vahelattu paigutatud radioaktiivsete jäätmete probleem püsivalt. Seepärast kutsus ministeerium üles, et ametkonnad esitaksid oma seisukohad eriplaneeringule võimalikult kiiresti ja arutaksid neid Lääne-Harju valla esindajatega.

Avalikule väljapanekule peaks asukoha eelvalik jõudma detsembris ja avalikule arutelule tuleva aasta jaanuaris.

Pärast planeeringuetappi hakatakse lõppladustuspaiga ehitisi projekteerima ja ehitama ning olemasolevaid radioaktiivseid jäätmeid vaheladustuspaigast lõppladustuspaika teisaldama. Kõike seda on plaanis teha aastaks 2050.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: