Hiina suurim kiibitootja laiendab tootmist geopoliitilistele pingetele vaatamata

SMIC-i paviljon EXPO2020-l.
SMIC-i paviljon EXPO2020-l. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/ALY SONG

Hiina suurim kiibitootja SMIC laiendab kiibitootmist, kuigi ettevõtte tegevjuhi sõnul on maailmas tekkimas kiipide ülepakkumine.

SMIC-i juhtide sõnul suurendab ettevõte investeeringuid põhivarasse sel aastal 18 protsendi võrra, kokku moodustab ettevõtte investeerimiseelarve 7,5 miljardit dollarit. Juhtide sõnul on investeeringuid vaja uute tehaste ehitamiseks.

Ettevõte samuti soovib, et tarnijad saadaks toormaterjale ja tootmisliine seni seatud tähtaegadest varem, sest geopoliitilised pinged on tekitanud häireid ettevõtte tarneprotsessides.

Hiina ettevõtted on sattunud raskustesse USA karmistatud kõrgtehnoloogia ekspordipiirangute tõttu. Samal ajal on Washington toetanud kodumaist kiibitootmist.

SMIC-i tegevjuhi Zhao Haijuni sõnul põhjustavad geopoliitilised tegurid tarneahelate ja tootmisvõimsuste dubleerimist.

"Globaalsest vaatevinklist on turul tekkimas liigsed tootmisvõimsused. Viimaste aastate tootmise seedimine võtab palju aega," ütles Zhao Financial Timesile.

Samas kaitses ettevõtte tegevjuht otsust laieneda, sest tema sõnul on tootmine Hiinas ja USA-s jätkuvalt kohapealsest nõudlusest väiksem.

USA võimud paigutasid 2020. aastal SMIC-i mustasse nimekirja, mis tähendab seda, et USA ettevõtetel on raske saada lube oma tehnoloogia müümiseks nimekirja sattunud ettevõtetele. SMIC jääb samuti maha oma tehnoloogia tasemes Taiwani kiibitootjale TSMC, Lõuna-Korea Samsungile ja Intelile. SMIC-il pole seni õnnestunud konkurentidega võrreldavaid väikeseid kiipe toota.

Siiski on ettevõttel oluline roll Hiina katses ehitada üles kodumaise kiibitööstuse, mistõttu on SMIC saanud riigilt tuge.

Ettevõtte käive on kolmandas kvartalis tervikuna langenud 15 protsenti aasta jooksul 1,62 miljardi dollarini ning kasum on langenud 80 protsenti 94 miljoni dollarini.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: