Lääs võib karmistada Moskva-vastaseid naftasanktsioone

Venemaa naftahiiglane Rosneft
Venemaa naftahiiglane Rosneft Autor/allikas: SCANPIX/AFP/KIRILL KUDRYAVTSEV

Lääneriikide ametnikud ütlesid, et Moskva jätkab naftasanktsioonidest mööda hiilimist ning Vene nafta maksab rohkem kui 60 dollarit barreli kohta. Lääs kaalub nüüd Moskva-vastaste sanktsioonide karmistamist.

Maailma suurimaid majandusi ühendav G7 kehtestas eelmise aasta detsembris Vene naftale hinnale. Selle kohaselt ei tohtinud Vene naftat müüa kallimalt kui 60 dollarit barreli kohta. Hinnalage plaaniti jõustada transpordi ja teenuste osutamise keeldude kaudu. 

Venemaa ehitas aga varilaevastiku ja hiilib sanktsioonidest kõrvale. Venemaa tarnib naftat peamiselt Indiasse ja Hiinasse. India hakkas Vene naftat rohkem ostma alles peale Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale eelmise aasta veebruaris.

Venemaa toornafta Urals hind oli teisipäeval umbes 68 dollarit barreli kohta. Samuti on vähenenud allahindlus, millega müüakse Vene naftat maailmaturul. Rahvusvahelise energia võrdlusaluse Brenti toornafta hind oli teisipäeva hommikul 82,68 dollarit barreli kohta. Veel kevadel oli see hinnavahe ligi 20 dollarit. 

Lääs kaalub nüüd Moskva-vastaste sanktsioonide karmistamist. "Viimased andmed näitavad, et peame neid karmistama. Pole mingit isu lasta Venemaal seda edasi teha," ütles üks lääne ametnik ajalehele Financial Times

Euroopa Liidu (EL) ametnikud on viimaste päevade jooksul arutanud sanktsioonide jõustamise tugevdamist, sealhulgas piirata Venemaa juurdepääsu naftatankerite turule. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: