Soome siseministeerium valmistab ette uusi piiranguid Soome-Vene piiril

{{1699962780000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/LEHTIKUVA/SIPA/JUSSI NUKARI

Soome siseminister Mari Rantanen teatas teisipäeval, et ta kavatseb teha ametliku ettepaneku valitsusele kehtestada uued piirangud Soome-Vene piiriületusele seoses illegaalsete sisserändajate voolu suurenemisega.

Kaalumisel on mitu varianti, mis hõlmavad piiriületuse piiramist, piiripunktide sulgemist ja varjupaigataotluste tsentraliseerimist, vahendab Yle.

Põlissoomlaste erakonda kuuluva Rantaneni sõnul on Vene võimude tegevus muutunud. Kuigi probleemi on Vene osapoolega arutatud, pole need arutelud siseministri sõnul tulemusteni viinud.

"Vene võimude tegevus on muutunud selliselt, et Venemaalt Soome on reisimine lubatud vaatamata isikut tõendavate dokumentide puudumisele. Nii et jutt käib illegaalsest sisserändest," ütles Rantanen teisipäeval peetud pressikonverentsil.

Tekkinud olukorda arutasid teisipäeval ka Soome president ning valitsuse välis- ja julgeolekupoliitika eest vastutavad ministrid.

Rantaneni sõnul koostab siseministeerium valitsusele kiiresti ettepaneku olukorra lahendamiseks.

Jutt käib Soome piirivalveseaduse paragrahvist 16, mida muudeti eelmisel aastal. Sellest lähtuvalt saab piirata piiriületusi või piiripunktide lahtiolekuaegu, sulgeda piiripunktid või koondada varjupaigataotluste menetlemine teatud piiripunktidesse.

"On aeg võtta vastu meetmed," rõhutas Rantanen.

Milliste konkreetsete piirangute kasuks otsustatakse, pole veel selge.

Õigus taotleda varjupaika on üks rahvusvahelistes lepingutes kokku lepitud inimõigustest, mille piiramine on võimalik, kui teatud tingimused on täidetud.

"Näiteks kui on vaja võidelda tõsise ohuga avalikule korrale, riigi julgeolekule või rahvatervisele," ütles Rantanen.

Rantaneni lõplik ettepanek ei hakka sõltuma otseselt piirületajate arvust. Saabujate arv on endiselt suhteliselt väike, kuid see on oluliselt kasvanud.

"Asi pole alati koguses, vaid nähtuses," ütles Rantanen.

Pressikonverentsil osalenud Soome piirivalve peastaabi kolonel Mikko Lehmuse sõnul on olukorda jälgitud alates suvest.

"Saabujate dokumendid ei ole korras. Nende profiil on tavapärasest erinev. Muutunud on ka Venemaa võimude tegutsemismuster," ütles Lehmus.

Nädalavahetusel tõusis märgatavalt piiri ületada püüdvate varjupaigataotlejate arv, mil taotles asüüli 34 inimest ning selle nädala jooksul on Lehmuse sõnul registreeritud üle 60 reisidokumendita piiriületaja.

Lehmuse sõnul on saabujad pärit Lähis-Idast ja Aafrikast ning nende lähteriigid on Iraak, Somaalia ja Jeemen.

Ka kaitseminister Antti Häkkänen ütles teisipäeval, et märgid viitavad juhitavale riiki sisenemisele. Piirivalve hinnangul näib olukord olevat organiseeritud.

PPA: olukord Eesti piiril on praegu rahulik

PPA piirivalve juht Veiko Kommusaar ütles ERR-ile, et olukord Eesti piiril on praegu rahulik.

"Eesti on tihedas suhtluses meie partnerriikidega. Nii nagu ränderünde alla on sattunud riigid meist lõunas, on tõusuteel ka surve Soome piiridele. Olukord Eesti piiridel on hetkel rahulik ning seni ei ole me täheldanud ebaseadusliku rände survet ei piiripunktides ega piiripunktide vahelisel alal," lausus ta.

Samas jälgitakse olukorda väga tähelepanelikult, lisas Kommusaar.

"Arvestades seda, et Venemaa peab agressioonisõda Ukrainas ning on valmis kasutama kõiki enda käsutuses olevaid vahendeid selleks, et destabiliseerida elu oma naaberriikides, jälgime mõistagi olukorda meie piiridel väga teravalt ning vajadusel oleme valmis reageerima ning piiridelt saatma tagasi kõik, kel siia asja pole," ütles Kommusaar.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Marko Tooming

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: