Euroopa Komisjon tegi ettepaneku pikendada erakorralisi energiaturu meetmeid
Euroopa Komisjon tegi liikmesriikidele ettepaneku pikendada energiaturgu puudutavate erakorraliste meetmete kehtimise aega aasta võrra. Meetmete hulka kuulub gaasi hinnalagi.
Eelmisel aastal kehtestati Euroopa Liidus erakorralised meetmed pärast seda, kui gaasi hind tõusis mitmekordselt ning selle mõju kandus üle ka elektrihindadele.
Meetmed pidid lõppema selle aasta lõpus. Nüüd pakkus Euroopa Komisjon välja pikendada meetmete kehtimisperioodi veel ühe aasta võrra.
"Kuigi olukord Euroopa energiaturul on kindlam kui 12 kuud tagasi, pakub komisjon meetmete pikendust, et parandada gaasitarnete turvalisust ning tugevdada turu vastupidavust," seisab Euroopa Komisjoni pressiteates.
Meetmete hulka kuulub gaasi hinnalagi, mis hakkab kehtima siis, kui gaasi börsihind on kõrgem kui 180 eurot megavatt-tunni kohta kolm päeva järjest. Samuti kehtivad erireeglid gaasitarnete jaotumisele liikmesriikide vahel.
Gaasi hinnalae meedet pole veel tegelikkuses kordagi kasutatud, sest selle järele polnud vajadust, märkis komisjon pressiteates.
Samuti soovitakse pikendada aasta võrra erakorralisi reegleid, mis lubavad tavapärasest lihtsamalt väljastada ehituslube taastuvenergia projektidele ja taristuprojektidele, mis on vajalikud taastuvenergia kasutuselevõtuks. Seniste plaanide järgi pidid lubade väljastamist puudutavad erandreeglid lõppema 2024. aasta juunikuus.
Komisjoni ettepanek saab teoks, kui selle kiidavad heaks EL-i riikide energeetikaministrid, kelle järgmine korraline ühisistung leiab aset detsembrikuus.
Kui eelmise aasta gaasi- ja energiakriisi peamiseks põhjuseks pidasid analüütikud Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse, siis viimasel ajal põhjustab energiaturu osaliste ärevust Lähis-Ida konflikt.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Financial Times/European Commission