Serbia president kuulutas võitu parlamendivalimistel
Serbia president Aleksandar Vučic teatas pühapäeva hilisõhtul, et tema partei saavutas pühapäevastel parlamendivalimistel ülekaaluka võidu, kuigi häältelugemine oli alles pooleli. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) rahvusvaheliste vaatlejate sõnul saatsid valimisi rikkumised.
"Meil on parlamendis absoluutne enamus 127 kohaga," rääkis Vučic ajakirjanikele.
Serbias hääletati pühapäeval kohalikel ja parlamendivalimistel.
Ametlikud tulemused pidi välja kuulutatama alles esmaspäeva hilisõhtul, kuid president näis edus kindel olevat vaid mõni tund pärast valimisjaoskondade sulgemist.
Serbia parlamendis on kokku 250 kohta.
Vučici parempopulistlikul Serbia Progressiivsel Parteil (SNS) on kindel edumaa opositsiooni koalitsiooni ees, näitasid gallupifirma Ipsos viimase küsitluse tulemused. Parteil on aga kindlasti oodata tugevat konkurentsi pealinnas Belgradis ja seda eriti opositsiooniparteidelt ja kandidaatidelt, keda ühendab loosung "Serbia vägivalla vastu".
Kui Vučici ennustused peavad paika, siis saab partei varasemast rohkem kohti. 2022. aasta valimistel sai SNS 120 kohta, mis viis koalitsioonivalitsuseni.
"Minu ülesanne oli teha kõik endast oleneva, et tagada parlamendis absoluutne enamus," ütles Vučic.
Vučic on olnud viimase kümne aasta jooksul president, peaminister ja asepeaminister ning on oma võimuhaaret tugevdanud kontrollides sisuliselt suurt osa meediast ja valitsusasutustest.
OSCE vaatlejad: valimisi saatsid rikkumised
Rahvusvaheliste vaatlejate rühm kritiseeris esmaspäeval jõuliselt Serbia valimisi ja tõi esile terve rea rikkumisi, sealhulgas häälte ostmist ja niinimetatud valimiskastide toppimist ehk eelnevalt täidetud sedelite seadusvastast lisamist valimisurnidesse.
Eelnevalt süüdistas opositsioon võimuerakonda valimispettuse korraldamises.
"Valimispäev kulges sujuvalt, ent seda varjutasid eraldiseisvad vägivaldsed juhtumid, protseduurilised rikkumised ja sagedased kaebused valijate bussidega hääletama organiseerimises võimuerakonna toetuseks kohalikel valimistel," ütlesid vaatlejad, kelle hulgas olid ka Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) esindajad.
Nende sõnul täheldati tõsiste rikkumiste juhtumeid nagu häälte ostmine ja suure koguse eeltäidetud sedelite lisamine valimiskastidesse.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS/AFP/STT