X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Üle 1200 Vene kodaniku peab Lätist lahkuma

Vene Föderatsiooni kodaniku pass.
Vene Föderatsiooni kodaniku pass. Autor/allikas: ERR

Vähemalt 1213 Vene kodanikku, kes pole täitnud Läti sisserändeseaduses sätestatud nõudeid ega taotlenud ajutist elamisloa pikendust, peab Lätist lahkuma.

Läti sisserändeseaduse muutmise tagajärjel peavad need Lätis elavad Vene Föderatsiooni kodanikud, kel varem oli Läti kodakondsus või kes elasid riigis määratlemata kodakondsusega isiku staatuse alusel, oskama Läti keelt A2 tasemel. Keelenõude mittetäitmisel kaob Vene kodanikel õigus alalisele elamisloale Lätis, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Läti parlament lubas hiljem neil Vene kodanikel, kel ebaõnnestus eksami esimesel korral sooritamine, korrata eksamit novembri lõpuni ja taotleda tähtajalist elamisluba.

Seaduse kohaselt kaotasid selle aasta 1. septembril kehtivuse varem Vene kodanikele välja antud alalised elamisload. Kui Vene kodanik pole taotlenud sooritatud eksami alusel uut alalist elamisluba või tähtajalist elamisluba, pidi ta riigist lahkuma hiljemalt 2. detsembril 2023.

Praegu pole Läti Kodakondsus- ja Migratsiooniameti (PMLP) andmetel vajalikku elamisluba taotlenud ega riigist lahkunud 1213 Vene kodanikku.

Kokku ei esitanud umbes 3500 Vene kodanikku õigeks ajaks vajalikku taotlust oma elamisloa kindlustamiseks. Neist 1344 tegi siiski seda parlamendi poolt seatud uueks, 30. novembri tähtajaks. Veel 904 Vene kodanikku on tõendatult Lätist lahkunud riigi välispiiri kaudu.

Lõplik Lätist lahkuma kohustatud inimeste arv selgub jaanuari alguses, sest kuni 31. detsembrini on Vene kodanikel veel võimalik taotleda Euroopa Liidu alalise elaniku staatust. Neil, kes pole seda teinud, lõpeb elamisloa kehtivus 3. jaanuaril 2024.

See tähtaeg kohaldub ainult nendele isikutele, kes on käinud korduval keeletestil kuni 30. novembrini.

Need Vene kodanikud, kel on õigustatud alus Läti keeletesti tegemata jätmiseks, võivad taotleda elamisluba veel kuni 31. märtsini 2024 ning nad saavad tähtajalise elamisloa kaheks aastaks.

Seaduse silmis on sellise elamisloa saamise piisavaks aluseks tõsised tervisemured ja teised inimese enda tegevusega mitteseotud mõjuvad põhjused.

PMLP-i juhi Maira Roze sõnul tuleb nõudeid mittetäitnud ning elamisloa pikendust mittetaotlenud Vene kodanike väljasaatmise protsess väga keeruline ja raske.

Kokku elas 2023. aasta alguse seisuga Lätis 37 906 Vene kodanikku.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: LSM

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: