X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Jäämurdja Eva-316 rike sai parandatud

{{1704359100000 | amCalendar}}
Foto: Jaanus Lepalaan/Transpordiamet

Detsembri keskpaigast alates Pärnu ja Liivi lahel jääd murdnud riigilaevastiku mitmeotstarbeline laev Eva-316 oli rikke tõttu lühiajaliselt rivist väljas, ent neljapäeva lõunal asus taas tööle. Paksu jää tõttu ei soovita transpordiameti jäämurde koordinaator Martin Kaarjärv praegu laevadel Pärnu kandis merele minna.

Kaarjärv kirjeldas neljapäeva ennelõunal ERR-ile, et Soomest tulnud remondimehed on laeval, kuna süsteem, mis tõrkuma hakkas, on nende poolt peale pandud. Eva-316 saadi töökorda neljapäeva lõuna paiku.

Sama konnektoriprobleemi on Kaarjärve sõnul laeval ka varem olnud. "Kuna laev on niisugune tehniline asi, siis seal ikka juhtub, et mõni asi ütleb üles vahetevahel."

Jäämurdjat on praegu Eestis vaja. Kaarjärve sõnul läks üks laev kolmapäeva õhtul Pärnu sadamast välja, suutis kuidagimoodi viis miili minna, aga praegu seisab ja ootab. Töökorda saades pidi Eva kohe talle appi minema. Praegu on sadamasse tulemas üks laev, mis peaks reede õhtupoole kohale jõudma.

"Minu soovitus on mitte jäässe minna, sest jää paksus on kuskil varsti 25 cm ja tuul on tugev. Tuul küll ei tekita jääd ja jää praegu ei liigu, kuna ta on kaldast kaldasse kinni. Praegu sellist ohtu ei ole," ütles Kaarjärv.

Kaarjärv sõnas, et kui tuul pöördub edelasse, siis tekib lainega ranniku lähedale rüsijää ehk jäähunnikud.

Pärnu lahes on jääd 18 miili, kuid jää murdmiseks piisab ühest laevast ka siis, kui jää ulatuks 30 miilini. Soome lahel laevaliiklusega probleeme pole. Jää tuleb meile Peterburi poolt, kus aga praegu jääd on vähe.

Milliseks tänavune jäämurdehooaeg kujuneb, Martin Kaarjärv ei ennusta. "Kuskil nädal aega on veel raskemat, siis läheb kergemaks ja tuleb uuesti raske aeg. Nii et siin ennustada niimoodi ei oska," sõnas ta.

Toimetaja: Uku Toom, Mirjam Mäekivi, Vahur Lauri, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: