X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Sündis uus Eesti elektritarbimise rekord

{{1704363720000 | amCalendar}}
Külm ilm
Külm ilm Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Neljapäeval sündis uus Eesti elektritarbimise rekord. Tarbimine ulatus võrguoperaatori Elering andmeil kella 11 ajal kokku 1594,7 megavatini.

Senine Eesti kõigi aegade elektritarbimise tipp oli 2021. aasta 18. veebruaril, mil tarbijad kasutasid korraga 1591 megavatti elektrienergiat.

Kuigi enamasti on õhtune tipptund suurema tarbimisega kui hommikune, siis neljapäeval elektri tarbimine hommikusest tipust enam kõrgemale ei tõusnud. Eleringi kommunikatsioonijuht Ain Köster arvas esialgu, et õhtuse tipptunni tarbimine võib tõusta isegi üle 1600.

Elektri tootmine Eestis ulatus neljapäeval kella 16 ajal 1415,2 megavatini. Sellest 260,2 megavatti andsid tuulepargid. Eleringi kommunikatsioonijuhi Ain Kösteri sõnul on teoreetiliselt tuulikute maksimaalne toodang 370 megavatti. Seega võib öelda, et üle poole nende võimsusest oli neljapäeval töös.

Viimaste aastate rekordiliseks tootmismahuks võib lugeda 2281 MW, mis pärineb 2016. aasta 15. jaanuarist ajavahemikul kell 9.55–10.00. Pärast seda on tootmine harva 1000 MW ületanud, kuna kõrgete CO2 kvoodi hindade juures ei ole Eesti põlevkivijaamasid põhjust kasutada, pakaseliste ilmadega aga reeglina tuul ei puhu. Eesti on seega sõltunud elektri impordist.

Elektri hind Nord Pooli Eesti turupiirkonnas kasvas neljapäeval hüppeliselt. Keskmine megavatt-tund maksis 221,8 eurot megavatt-tunnist, mida on üle kahe korra rohkem kui kolmapäeval.

Elektri kõrge hinna ja suure tarbimise taga on madalad õhutemperatuurid Põhja-Balti piirkonnas.

Kui Soome Fingrid kutsus neljapäeval inimesi üles piirama elektritarbimist tipptundidel, siis Eleringi hinnangul Eestis selleks vajadust pole.

"Eesti sellist olukorda pole. Me oleme Baltikumina praktiliselt üks piirkond ning meil on veel töövalmis võimsusi, mida saaks kasutada ja mis pole seni turule pääsenud. Soomes on tõesti ilm väga külm ja sellisel puhul on tarbimine päris tipus ja on kriitilised tunnid. Meil õnneks niisugust asja ei ole ja hoiatust anda pole vaja," sõnas Köster.

Ta lisas, Lätis-Leedus on reservis gaasipõhised jaamad, mis on küll vanad ja ebaefektiivsed, aga mida saaks vajadusel tööle panna. Samas on nende hind kallim, kuid gaasijaamu saab kiiremini tööle panna kui põlevkivijaamu, mille puhul võib minna ööpäev käivitamiseks..

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: