X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

HS: Soome hoiab idapiiri kinni veel kuu võrra

Soome põhjapoolseim Raja-Jooseppi piiripunkt oli enne piiri sulgemist viimasena lahti.
Soome põhjapoolseim Raja-Jooseppi piiripunkt oli enne piiri sulgemist viimasena lahti. Autor/allikas: Yle

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutab, et Soome valitsus plaanib neljapäeval pikendada idapiiril kehtivaid piiranguid veel kuu võrra. Allikate teatel pole piirangute pikendamiseks poliitilisi ega juriidilisi takistusi.

Soome otsustas detsembris, et sulgeb idapiiri täielikult kuni 14. jaanuarini. Valitsus arutab neljapäeval piirangute pikendamist. Kui valitsus uut otsust ei tee, siis detsembris tehtud piirimeetmete otsus aegub 15. jaanuari südaööl. 

Soome otsustas novembri lõpus sulgeda kogu idapiiri ning süüdistas siis Venemaad ränderünnakus. Helsingi avas vahepeal kaks piiripunkti ning migrandid üritasid olukorda enda huvides ära kasutada. Seejärel otsustas valitsus, et idapiiril asuvad piiripunktid tuleb taas sulgeda, kuna Venemaa jätkas migrantide piirile saatmist.

HS-i andmetel pole valitsus saanud ühtegi informatsiooni selle kohta, et Venemaa on oma tegevust Soome piiri suunas muutnud. 

Praegused piirangud põhinevad piirivalveseadusel. Selle seaduse kohaselt saab valitsus otsustada piiripunktide sulgemise või piiriületuse piiramise kasuks, kui sulgemine või piiramine on vajalik, et tõrjuda tõsist ohtu näiteks avalikule korrale või riigi julgeolekule. Idapiiri sulgemise pikendamise otsus peab lähtuma kehtivast piirivalveseadusest, sest muid piiriga seotud õigusakte valitsus sel nädalal valmis ei saa. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: