X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eestis on laenamine jätkuvalt euroala kalleim

Kõrghooned
Kõrghooned Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eestis, Lätis ja Leedus on jätkuvalt euroala kõige kallimad laenud, mille intressid ületavad mitme protsendipunkti võrra euroala keskmist ja on loomulikult kõrgemad ka Rootsi ja Soome intressimääradest.

Euroopa Keskpanga (ECB) statistika kohaselt oli euroala uute väljastatud kodulaenude keskmine intress novembri lõpu seisuga 4,1 protsenti.

Balti riikides küsiti kodulaenu eest samas keskmiselt 5,9 protsenti. Võrdluseks Soomes anti uut kodulaenu majapidamistele keskmiselt 4,4 protsendiga ja oma valuutat kasutavas Rootsis 4,8 protsendiga.

Tarbimislaenudega on olukord sarnane. Uute tarbimislaenude intress oli Euroopa Keskpanga statistika kohaselt novembri lõpus euroalal keskmiselt 7,9 protsenti.

Euroala kõrgeim pankade väljastatud tarbimislaenude intressimäär oli 14 protsendiga Lätis, millel järgnes 13,1 protsendiga Eesti, siis 11,6 protsendiga Kreeka ning neljandana 9,7 protsendiga Leedu.

Teistes riikides oli laenamine odavam. Näiteks Soome uute väljastatud tarbimislaenude keskmine intress oli novembri lõpus 7,7 protsenti ja Rootsis 8,9 protsenti.

Balti riikides on ka euroala kõige kallimad ettevõtete laenud. Kui euroala keskmine ettevõtetele antud uute laenude intress oli novembri lõpus 5,2 protsenti, siis Läti ettevõtted pidid välja käima 6,8 protsenti ning Eesti ja Leedu ettevõtted 6,5 protsenti.

Taas on seda märgatavalt rohkem kui näiteks põhjanaabrite soomlaste ettevõtetele pakutud 5,3 protsenti või meie regiooni suuremate pankade koduturul Rootsis pakutud 5,6 protsenti.

Pankade pakutud uute laenude intressid, novembri lõpu seisuga (Euroopa Keskpanga ja Rootsi riigipanga statistika):

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: