Ossinovski endine firma vedas Venemaalt välja suures mahus rauamaaki

Ettevõtja Oleg Ossinovski on vormistanud Ukraina sõja ajal oma Venemaa raudteeärid tõenäolise lähisugulase Veronika Ossinovskaja nimele, kes toimetas seejärel Venemaalt välja tohutus koguses sealse oligarhi Ališer Usmanovi ettevõtete rauda ja rauamaaki, kirjutab Eesti Ekspress.
Pärast täiemahulise sõja algust Ukrainas on Venemaalt kõige rohkem kaupu välja vedanud Eesti ettevõte vähetuntud logistikafirma Vero Logistics OÜ, märgib ajaleht pikemas uurimuses. Ettevõte on üle idapiiri toimetanud 777 miljoni euro väärtuses rauda ja rauamaaki, millest lõviosa on toodud Euroopa Liitu. Eesti Ekspressi andmetel toimusid sellised veod vähemalt 2023. aasta juulini.
2022. aasta majandusaasta aruandes selgitas Vero Logistics, et raud liigub transiidina läbi Eesti ja Läti. Vero Logisticsi asutas Oleg Ossinovski, selle märgiks kandis ettevõte kuni 2022. aasta märtsi lõpuni nime Skinest Wood.
2022. aasta aprillis läks Oleg Ossinovski ettevõte üle naisele nimega Veronika Ossinovskaja, kes on Venemaa kodanik, pärit Omskist – kus lapsepõlve veetis ka Oleg – ning kannab Olegiga sama isanime.
Ossinovski keeldus Ekspressiga Vero Logisticsi teemal telefonis suhtlemast ja ei vastanud küsimusele, kas tegu võiks olla näiteks tema õega.
Ossinovskaja on vormistatud ka Ossinovski Venemaa tütarfirmade uueks omanikuks.
Vero Logisticsi juhataja on Indrek Paal, kes juhib ka Veronika Ossinovskaja Läti valdusfirmat Vero Trade, mille alla Skinesti endised Venemaa ärid nüüd kuuluvadki.
Paal rääkis Ekspressile, et suhtleb ettevõtte omaniku Ossinovskajaga praktiliselt iga päev, Oleg Ossinovskiga ta aga ettevõttega seotud küsimusi ei aruta. Paal ei soovinud anda hinnangut, kas äritegevus Venemaaga on eetiline või mitte.
Skinest Grupp: ükski Skinesti ettevõte ei ole vedanud rauda ega rauamaaki
Skinest Grupp teatas reedel, et nende ettevõtted ei oma Venemaal varasid, ei müü Venemaa ettevõtetele kaupu ega osuta teenuseid. Küll aga kasutab grupp siiani piiratud koguses kriitilise tähtsusega raudteespetsiifilisi varuosi.
Skinest Grupi juhatuse liige Sergei Jakovlev ütles, et need varuosad annavad alla ühe protsendi käibest, kuid nende varuosadeta jääks veeremipark seisma. "Ühtki seadust me sellega ei riku, tegemist ei ole sanktsioneeritud kaubaga. Alternatiivi leidmine on problemaatiline, aga tegeleme sellega," lubas Jakovlev.
Jakovlev ütles, et Skinest Grupile paari aasta eest kuulunud Skinest Wood, täna Vero Logistics nime kandev ettevõte müüdi 2022. aasta märtsis, kuna ettevõttel puudus juba mõnda aega aktiivne tegevus. "Meie kontserni jaoks oli see ballast, 2020. aasta käive oli 29 tuhat eurot, 2021. aasta oma vaid tuhat eurot ning järgmine loogiline samm oleks olnud likvideerimine. Ostja aga soovis omandada transiidivaldkonna taustaga ettevõtet ja nii seadsime ainsaks tingimuseks, et ettevõte võtaks uute omanike käe all ka uue nime," selgitas Jakovlev.
"Nii mina isiklikult kui Skinest Grupp ettevõttena on ühemõtteliselt hukka mõistnud Venemaa agressiooni ning tegime juba ülemöödunud aastal otsuse, et me ei tee äri ei Venemaal ega Venemaaga," teatas Skinesti omanik Oleg Ossinovski.
Seda, kes on Vero Logisticsi uus omanik Veronika Ossinovskaja, Skinest Grupi teatest ei selgu.
Skinest Grupi peakontor asub Tallinnas, kontsern annab tööd enam kui 1000 inimesele. Kontserni kuulub üle 50 ettevõtte, mis on tegevad 17 erinevas Euroopa ja Aasia riigis. Skinest Grupp on lisaks raudteesektorile aktiivselt tegev ka taastuvenergia ja kinnisvara valdkonnas.
Allikas: Eesti Ekspress