X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Bulgaaria andis välja kuue Vene luuraja Euroopa vahistamismääruse

Bulgaaria riigi omandis relvatehas Arsenal Kazanlaki linnas.
Bulgaaria riigi omandis relvatehas Arsenal Kazanlaki linnas. Autor/allikas: ARSENAL JSCO

Bulgaaria prokuratuur andis teisipäeval välja määruse kuue Vene luuraja vahistamiseks, keda kahtlustatakse terroristlikes rünnakutes Bulgaaria kaitsetööstuse tehaste ja ladude vastu.

Bulgaaria võimud on uurinud rünnakuid, mis algasid juba 2011. aastal. Toona leidis aset plahvatus EMCO laskemoonatehases, mis eksportis laskemoona Gruusiasse.

"Juurdluse käigus selgus, et kuus Vene kodanikku sisenes Bulgaariasse võltsitud dokumentidega. Nad osalesid relvi tootva kommertsettevõtte toodangu õhkimises," teatas teisipäeval Bulgaaria prokuratuur.

Kohus on juba kiitnud vahistamismäärused heaks. Kahtlusaluste nimed pole veel avalikustatud.

Euractivi allika sõnul leiti plahvatuspaikadest Venemaal toodetud lõhkeainete jälgi. Kokku leidis alates 2011. aastast aset üheksa sellist plahvatust Bulgaaria kaitsetööstuse ettevõtete ladudes ja tehastes.

Üheksast juhtumist viis on Bulgaaria prokuratuuri uurimise all. Kolm uuritavat plahvatust toimus EMCO-le kuuluvates tehastes ja ladudes ning veel kaks leidis aset Bulgaaria riigile kuuluvates tehastes Sopoti ja Kazanlaki linnades.

Viimane plahvatus toimus 2023. aasta 25. juunil ühes EMCO laos.

Bulgaaria kaitsetööstus toodab nõukogude standardile vastavat laskemoona, mida eksporditakse muuhulgas Gruusiasse ja Ukrainasse. Kokku eksportis Sofia Ukrainale viimase kahe aasta jooksul üle 2,5 miljardi euro väärtuses relvi.

2022. aastal toimusid plahvatused Bulgaaria kuulsale kaitsetöösturile Emilian Gebrevile kuuluvates ladudes. Tõendid viitavad, et plahvatuste põhjuseks oli sabotaaž.

Gebrev ise elas üle atentaadikatse 2016. aastal, kui ta püüti mürgitada närvimürk Novitšokiga sarnase ainega. Bulgaaria prokuratuur süüdistas mürgitamiskatses kolme Vene sõjaväeluurajat, kellest üks on tagaotsitav ka Ühendkuningriigis seoses Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamisega 2018. aastal.

Gebrevile kuuluv EMCO ekspordib relvi Ukrainasse ja Gruusiasse.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: