Harrise hinnangul suudab ta vajadusel USA juhtimise üle võtta
USA presidendi Joe Bideni kõrge iga ja tervis tekitavad riigis üha rohkem küsimusi ning seetõttu on pilgud pööratud asepresident Kamala Harrise poole. Asepresident andis hiljuti intervjuu ajalehele The Wall Street Journal ning vihjas, et on vajadusel valmis riiki juhtima.
Eelmisel nädalal avaldas eriprokurör raporti, milles kirjeldati Bidenit kui kehva mäluga eakat meest. Harris andis lehele intervjuu kaks päeva varem, kuid USA-s arutatakse üha rohkem, kas asepresident suudab vajadusel riigi juhtimise üle võtta.
Leht uuris Harriselt, kas ta on valmis riiki juhtima. "Ma olen valmis teenima. Selles pole kahtlust," vastas Harris.
Harris on viimaste kuude jooksul võtnud endale üha rohkem avalikke kohustusi. Ta tegeleb abordiõiguste küsimustega ning mängib üha tähtsamat rolli Gaza konflikti lahendamisel. Ta kritiseeris samuti teravalt erikomisjoni raportit ja leidis, et kriitika Bideni vanuse kohta oli poliitiline tellimustöö.
2022. aastal otsustas USA ülemkohus taganeda ajaloolisest Roe vs. Wade otsusest, millega 1973. aastal seadustati abort kogu riigis. Ülemkohtus on mitu Trumpi nimetatud kohtunikku ning demokraadid üritavad nüüd abordiõiguse rakendada valimisvankri ette.
Harris töötas varem prokurörina ning asepresident tahab nüüd tagada, et naised saaksid ise valida, kas soovivad teha aborti või mitte. Ka üha rohkem USA valijaid toetab abordiõigust. Suurem osa valijatest leiab, et abordi tegemine peab olema seaduslik.
Paljud vaatlejad usuvad, et Harris on teinud head tööd abordiõiguste eest seismisel, kuid siiski ei näe teda tulevase juhina. Olukorda üritavad ära kasutada veel vabariiklased, kes väidavad, et Harris on veelgi liberaalsem ja ettearvamatum kui Joe Biden.
"Hääl president Bideni poolt on hääl Kamala Harrise poolt," teatas Lõuna-Carolina osariigi endine kuberner Nikki Haley.
Paljud vasakpoolsed valijad kritiseerivad samas Bideni administratsiooni piiripoliitikat. Vasakpoolsed valijad väidavad samuti, et Bideni administratsioon toetab jätkuvat vägivalda Gazas ning nõuavad vaherahu kehtestamist. Harris püüab nüüd vasakpoolseid valijaid rahustada.
"Ma saan aru, miks inimesed protestivad. Töötame ööpäev läbi, et see konflikt lõpetada," ütles Harris.
Eksperdid ja demokraatliku partei ametnikud leiavad siiski, et Bidenist saab taas partei presidendikandidaat. Isegi kui Biden ei taotle teist ametiaega, siis Harris peab enda poole saama delegaadid. Kui Biden peaks hiljem kandideerimisest loobuma, siis määrab uue kandidaadi Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) koosolek, vahendas The Wall Street Journal.
Toimetaja: Karl Kivil