Saksamaast sai esimest korda läbi aastate suur elektri netoimportija

Saksamaa importis 2023. aastal rohkem elektrit kui eksportis, kuigi alates 2006. aastast alates oli Saksamaa elektri netoeksportija. Muutuse põhjuseks on odava välismaise elektri import ja riigi viimaste tuumajaamade sulgemine.
Kokku maksis Saksamaa imporditud elektri eest 5,7 miljardit eurot, samas kui elektri ekspordi eest teenis Berliin 3,5 miljardit eurot. Seega kokku importis Saksamaa elektrit 2,29 miljardi euro eest rohkem kui eksportis, kirjutas esmaspäeval Saksa ajaleht Augsburger Allgemeine Zeitung.
Kuni 2006. aastani ulatuvate andmete järgi polnud Saksamaa kunagi olnud elektri netoimportija.
Saksamaa föderaalse võrguameti (Bundesnetzagentur) teatel importis Saksamaa aastaga 54 teravatt-tundi elektrit, mis moodustas 11 protsenti riigisisesest elektritarbimisest. Samas eksportis Saksamaa elektrit 42 teravatt-tundi väärtuses.
Amet lisas, et elektri impordi kasv naaberriikidest vähendas elektrihindu Saksamaal ning riigil on piisavalt tootmisvõimet oma elektrinõudluse katmiseks.
"Kui elektrit imporditi, siis see juhtus seetõttu, et elekter oli välismaal odavam," ütles ameti pressiesindaja ajalehele.
Saksamaa sulges märtsis oma kolm viimast tuumaelektrijaama, tehes lõpu riigis kuus aastakümmet kestnud tuumaenergia tootmisele.
Elektri impordi kasv aitas vähendada ka Saksa söeelektrijaamade kasutust ja kasvuhoonegaaside heitmeid. Saksamaa loodab vähendada kasvuhoonegaaside heitmed 65 protsendi võrra 2030. aastaks ning saavutada kliimaneutraalsuse 2045. aastaks.
Toimetaja: Mark Gerassimenko
Allikas: Reuters