Emor: Tallinna võimuvahetuse rabedus langetas sotside ja Isamaa toetust

Aprillis langes riigikogu valimiste küsitluses toetus Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ja Isamaale, mida Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog selgitas Tallinna võimuvahetuse ümber toimunuga.
Kui märtsis toetas ERR-i tellitud küsitluses Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda (SDE) 18 protsenti ja erakond oli sellega populaarseim võimuliidu partei, siis aprillis langes toetus 14 protsendile. Sealjuures vähenes toetus muust rahvusest valijate seas 17 protsendilt üheksale.
Kantar Emori uuringuekspert Aivar Voog selgitas seda Tallinna volikogus toimunuga, kuid selle suurem mõju võib avalduda alles järgmises, maikuu uuringus.
"Enamus küsitlustööst viidi läbi enne pühapäevast volikogu istungit, kus kinnitati uueks linnapeaks Jevgeni Ossinovski, seega viimati mainitud sündmuse pikemaajalisem mõju selgub alles maikuus. Sotside ühinemine umbusaldusega Mihhail Kõlvartile ja Keskerakonna/SDE koalitsiooni lõhkumine mõjutas nähtavasti oluliselt SDE reitingut muu rahvuse hulgas ja seda vähenemise suunas," selgitas Voog.
Oma mõju võib olla ka Moskva kiriku ümber toimuval, kus just siseministrist SDE juht Lauri Läänemets on olnud üks reljeefsemaid sõnavõtjaid.
Isamaa langus kergitas Reformierakonda
Isamaa küll juhib jätkuvalt erakondade edetabelit, kuid vahe Reformierakonnaga on nüüd vaid kolm ja EKRE-ga neli protsendipunkti. Täpsemalt oli Isamaa toetus aprillis 22 protsenti, veebruaris-märtsis oli toetus 27 protsenti.
Aivar Voogi hinnangul mõjutas Isamaa reitingu vähenemist tugev kriitika meedias nende jäiga ja kohaliku omavalitsuse tasandi jaoks mittesobituva positsiooni suhtes Tallinna uue koalitsiooni läbirääkimistel.
"Peavoolu erakonnaks püüdleja jaoks oli see liigne äärmuslikkus. Isamaa positsiooni nõrgenemine aitas omakorda mõningal määral taastada Reformierakonna reitingut," lisas Voog.
Nii tõusis Reformierakond, mis veel märtsis pidi leppima 15 protsendi toetuse ja neljanda kohaga, nüüd 19 protsendi suuruse toetusega edetabelis teiseks.
Ka EKRE-l õnnestus märtsi 16 protsendilt oma toetust aprillis tõsta 18 protsendile ehk kohe Reformierakonna kannule. See on opositsiooniparteile suurim toetus Kantar Emori 2024. aasta küsitlustes.
Keskerakonna toetus püsis 14 protsendil ehk nad on nüüd ühel pulgal SDE-ga. Erakonna toetus tuleb endiselt muust rahvusest vastajate seast, kus erakonna toetus on 54 protsenti. Eestlastest valijatest toetab Keskerakonda vaid kolm protsenti.
Eesti 200 ja Parempoolsete toetused olid aprillis mõlemal täpselt valimiskünnist tähistaval viis protsenti.
Rohelisi toetas kaks, Vasakparteid üks protsent.
Valitsuskoalitsiooni summaarne reiting oli aprillis 38 protsenti, mis on oluliselt madalam opositsiooni erakondade kogutoetusest, mis oli 54 protsenti.
Toetused koos "ei oska öelda" vastajatega
Oma eelistust ei osanud välja tuua 26 protsenti vastajatest, mida on veidi enam kui märtsiküsitluses (24 protsenti).
Kui võtta arvesse ka "ei oska öelda" vastajad, toetas Isamaad aprillis 17 protsenti (märtsis 21 protsenti).
Reformierakonda ja EKRE-t toetas võrdselt 14 protsenti (märtsis mõlemat 12 protsenti).
SDE toetus selles uuringus oli aprillis 11 protsenti (märtsis 13 protsenti).
Keskerakonna toetus püsis üheksa protsenti.
Parempoolsete ja Eesti 200 toetus oli eelistuseta vastajatega küsitluses 3,5 protsenti, Rohelistel 1,5 protsenti.
Erakondade toetused Tallinnas
Riigikogu valijaskonda silmas pidavas küsitluses (kus nn vene hääle kaal on väiksem), oli aprillis kindlalt populaarseim partei pealinnas Keskerakond 29 protsendiga.
SDE toetus Tallinnas oli 19, Reformierakonnal 17 ja Isamaal 12 protsenti.
Üheksa protsenti pealinna valijatest eelistab EKRE-t, kuus protsenti Eesti 200 ja neli protsenti Parempoolseid, kaks protsenti Rohelisi.
Nooremates vastajarühmades (18-24 ja 25-34) on populaarseim partei SDE. Keskealiste seas (35-49 ja 50-64) aga Isamaa. Kõige eakamates vastajarühmades (65-74 ja 75+) aga Reformierakond.
Kantar Emor küsitles veebi- ja telefoni teel 9.-17. aprillini 1484 valimisealist kodanikku üle Eesti. Antud valimi suuruse juures on maksimaalne võimalik viga ± 2,3 protsenti. Lähemalt saab toetustest eri vastajarühmade seas lugeda ERR-i reitingute alamlehelt.
Toimetaja: Urmet Kook