Riigikohus võttis menetlusse Eametsa trahvimise teema

Riigikohus võttis menetlusse politsei- ja piirivalveameti (PPA) kassatsioonikaebuse Tartu maakohtu otsuse peale tühistada Tartu Ülikooli endisele õppejõule Raul Eametsale toimingupiirangu rikkumise eest määratud trahv.
Riigikohus tegi otsuse PPA kaebus menetlusse võtta neljapäeval, 18. aprillil, kuid reede hommikul ei olnud kohus veel selle arutamise tähtaega määranud.
Tartu Ülikooli sotsiaalteaduskonna endist dekaani Eametsa süüdistati selles, et ta sõlmis ja allkirjastas mullu 13. juunil ülikooli nimel koostöölepingu teadusuuringute läbiviimiseks Pere Sihtkapital Sihtasutusega, olles samal ajal nimetatud sihtasutuse nõukogu liige. Süüdistuse järgi rikkus Eamets sellega korruptsioonivastase seaduses sätestatud toimingupiirangu keeldu, mille kohaselt on ametiisikul keelatud toimingu või otsuse tegemine, kui otsus või toiming tehakse ametiisiku enda või temaga seotud isiku suhtes. Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo Lõuna talitus määras Eametsale selle eest 400-eurose rahatrahvi.
Tartu maakohus otsustas aga tänavu veebruaris tühistada keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo otsuse. Kohus otsustas väärteomenetluse Eametsa suhtes lõpetada, kuna leidis, et tema teol puuduvad väärteo tunnused.
Kohtu hinnangul puudub inimesel süü, kui ta ei saa aru oma teo keelatusest ja see eksimus on temale vältimatu. Kohus leidis, et Eamets püüdis endale selgeks teha, kas ta tohib koostöölepingut Tartu Ülikooli nimel sõlmida ja allkirjastada, olles ise sihtasutuse Pere Sihtkapital nõukogu liige.
Ta küsis sel teemal nõu õigusharidusega juristidelt, kuid ei saanud sealt infot, et lepingu sõlmimisel oleks tegemist huvide konfliktiga. Maakohus jõudis veendumusele, et tegemist oli usaldusväärsete ja kvalifitseeritud nõuandjatega ning nende seisukohtadest Eamets lepingut sõlmides lähtuski.
Eelmise aasta augustis kirjutas ERR, et Isamaa erakonna toel sündinud rahvastikupoliitika mõttekoda Pere Sihtkapital küsis Tartu Ülikooli nimel rahvastikuregistrist välja tuhandete lastetute Eesti naiste andmed ja saatis neile ankeedi isiklike ja delikaatsete küsimustega nagu, miks teil lapsi ei ole. Andmekaitse inspektsioon pidas küsitlust probleemseks ja Tartu Ülikool ütles, et neid on kaasatud õigusvastaselt.
Ülikooli poolt sõlmis lepingu Pere Sihtkapitaliga samal ajal viimase nõukokku kuuluv ja ülikooli sotsiaalteaduskonna dekaani kohal töötanud professor Eamets. See andis rohelise tule tuhandete naiste isikuandmeteni, mida muidu poleks uuringu läbiviijale väljastatud. Ülikool otsustas selle ilmsikstulekul Eametsaga töösuhte lõpetada.
Toimetaja: Mait Ots