EAÕK käis MPEÕK-le välja idee, kuidas väljuda Vene kiriku alluvusest
Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik (EAÕK) tahab aidata Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikul (MPEÕK) siduda end lahti Venemaa agressioonipoliitikat toetama asunud Vene õigeusu kiriku alluvusest, säilitades seejuures kanoonilise sideme üleilmse õigeusu kirikuga, teatas EAÕK.
EAÕK esindaja sõnul on praegu on ajalooline võimalus alustada samm-sammult teekonda kahe siinse õigeusu jurisdiktsiooni ühtsuse poole.
"Esimese sammuna pakume nüüd MPEÕK-le avalikult ja ametlikult vene traditsiooni koguduste omavalitsusliku vikariaadi staatust. See tähendaks endise MPEÕK jäämist omaette kiriklikuks üksuseks, mis võib jätkata oma kiriklike tavade järgimist, kasutada oma keelt ja kalendrit ning olla majanduslikult täiesti iseseisev," sõnas esindaja.
"Vikariaadi piiskopid meenutaksid jumalikul liturgial EAÕK metropoliidi nime, preestrid ja diakonid oma kohalikku piiskoppi. Sel moel poleks Eesti ortodoksias võitjaid ega kaotajaid; õigemini, võidaks Kristus ja kirik üldiselt. Teeme selle avalduse oma vendade, teiste Eesti kristlike kirikute esindajate ees, kes on sellele tunnistajaks," kirjutati Eesti kirikute nõukogu liikmeskirikute esindajate kohtumisel välja käidud avalduses.
EAÕK tuletas meelde, et kuni aastani 1940 oli õigeusu kirik Eestis ühtne.
"Enamik venekeelseid kogudusi ja kloostreid allusid EAÕK Narva piiskopkonnale, kasutades oma keelt ja järgides omaenda tavasid. Meie kirikul oli 159 kogudust, üle 180 vaimuliku, kolm kloostrit - Petseri, Kuremäe ja Narva - ning sellesse kuulus ligi 20 protsenti Eesti rahvastikust," kirjutati avalduses.
Nõukogude okupatsiooniga allutati kirik sunniviisil ja kaanonite vastaselt Moskva Patriarhaadile ja selle organid hajutati. EAÕK põhikirjaline tegevus jätkus vaid paguluses.
"Meie kogudused, vaimulikud ja kirikurahvas kannatas võõrvõimu aastatel palju nii usuvastase režiimi kui ka sellele truualamliku Vene kiriku juhtkonna läbi. Kuid me ei soovi mitte kaevelda ega etteheiteid teha, vaid selle kõik andestada ja üheskoos edasi liikuda. Meie siht on üks kirikuihu Eestis, nii nagu kaanonid ette näevad," märkis EAÕK.
Mais võttis riigikogu vastu avalduse Moskva patriarhaadi kuulutamisest Venemaa sõjalist agressiooni toetavaks institutsiooniks.
Siseministeeriumi ja Moskva patriarhaadi Eesti õigeusu kiriku esindajad leppisid juuli lõpus kokku edasised sammud Moskva patriarhaadi mõju vähendamiseks ja kaotamiseks.
MPEÕK esitles siis oma visiooni Moskva patriarhaadist lahutamise protsessist kahes etapis. Esiteks oli kavas muuta senist põhikirja ja teises etapis alustatakse konsultatsioone Eesti apostlik-õigeusu kirikuga, et leida võimalusi, kuidas tulevikus koondada kõik Eesti õigeusklikud ühtse kiriku alla. Piiskop Daniel leidis, et esimese sammu konsultatsioonideks võiks teha juba sügisel.
Samas ütles piiskop Daniel ERR-ile augustis, et MPEÕK-l jäävad teatud kanoonilised seosed Moskva patriarhaadiga tahes tahtmata.
Toimetaja: Mari Peegel