Läti kehtestas pankadele kolmeks aastaks solidaarsusmaksu
Läti seim võttis kolmapäeval lõpplugemisel vastu seaduse, mis kohustab Lätis registreeritud krediidiasutusi ja teiste riikide krediidiasutuste filiaale tasuma järgmise kolme aasta jooksul solidaarsusmaksu.
Seim lükkas tagasi Rahvuslaste Ühenduse saadiku Artūrs Butānsi ettepaneku kehtestada solidaarsusmaks ka tarbimislaenu andvatele organisatsioonidele ja toiduainete jaemüüjatele.
Edumeelne parlamendisaadik Andris Šuvajevs ütles, et põhiseaduskohus arutab praegu ettevõtte tulumaksu küsimust ning seda, kas pangad ja mittepangad peaksid olema selliste normide osas võrdsed. Poliitik leidis, et kui põhiseaduskohtu otsus lubab seda teha, siis tuleks solidaarsusmaks kehtestada ka tarbimislaenu andjatele.
Majandusminister Viktors Valainis pidas seevastu toidukaupade jaemüügikohtade maksustamise ettepanekut heaks, kuid tema hinnangul ei ole see see seadus, mis seda korraldama peaks.
Solidaarsusmaksuga loodetakse 2025. aasta eelarvesse koguda 96 miljonit eurot, 2026. aastal 60,8 miljonit ja 2027. aastal 66 miljonit eurot.
Eelnõu näeb ette, et krediidiasutused teevad solidaarsusmaksete ettemakseid kord kvartalis kolme makseperioodi – 2025., 2026. ja 2027. aasta eest.
Ühtlasi loob seadus solidaarsusmaksu maksete tagastamise mehhanismi, mis näeb ette kuni sajaprotsendise tagastuse, kui krediidiasutus saavutab teatud aja jooksul laenude teatud kasvumäära.
Rahandusministeerium selgitas, et solidaarsusmaksu eesmärk on kaasata suurenenud riskide tingimustes riigi julgeoleku rahavajaduse rahuldamiseks kas otseselt või kaudselt täiendavaid vahendeid.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS