Aseri allikad: Vene rakett põhjustas Azerbaijan Airlinesi lennuõnnetuse
Aserbaidžaani valitsusallikad kinnitasid neljapäeval Euronewsile, et Venemaa maa-õhk tüüpi rakett põhjustas kolmapäeval Azerbaijan Airlinesi lennuõnnetuse. Juba varem levisid meedias väited, et lennuõnnetuse põhjustas tõenäoliselt Vene õhutõrje.
Lennuk oli teel Aserbaidžaani pealinnast Bakuust Tšetšeenias asuvasse Groznõi linna.
Rakett tulistati välja Venemaa õhutõrjesüsteemist Pantsir-S, teatas Bakuus asuv väljaanne AnewZ, viidates Aserbaidžaani valitsuse ametlikele allikatele. Samal ajal tegutsesid Groznõi kohal droonid ning raketikillud tabasid reisijaid ja lennukimeeskonda, rakett ise plahvatas lennuki kõrval keset lendu.
Lennuk üritas maanduda Groznõis, kuid Vene võimud ei andnud maandumisluba ning pilootidele anti käsk lennata üle Kaspia mere Kasahstani Aktau suunas.
Aserbaidžaani parlamendi liige ja väliskomisjoni liige Rasim Musabekov ütles, et lennuk tulistati alla Venemaa territooriumi kohal Groznõis.
"Seda on võimatu eitada. Süüdlased tuleb võtta kriminaalvastutusele ning hukkunute ja vigastatute eest tuleb maksta hüvitist. Kui seda ei juhtu, lähevad suhted teisele tasemele," ütles Musabekov.
Azerbaijan Airlines teatas reedel, et peatab lennud seitsmesse Venemaa linna. Firma jätkab lende kuuesse Vene linna, sealhulgas Moskvasse ja Peterburi, vahendas Reuters.
Lennufirma: lennuk kukkus alla välissekkumise tõttu
Lennufirma teatas reedel hiljem, et lennuõnnetuse uurimise esialgsed tulemused näitavad, et lennuk kukkus alla "füüsilise ja tehnilise välissekkumise tõttu".
Kasahstanis Aktau linna lähedal kukkus kolmapäeval alla reisilennuk. Aserbaidžaani teatel oli lennukis 67 reisijat. Nende hulgas oli 42 Aserbaidžaani kodanikku, 16 venelast, kuus kasahhi ja kolm Kõrgõzstani kodanikku. Hukkus vähemalt 38 inimest, vahendas The Kyiv Independent.
Venemaa: lend suunati udu ja droonihoiatuse tõttu ümber
Venemaa Föderaalse õhutranspordiagentuuri juht Dmitry Jadrov ütles, et lend suunati udu ja droonihoiatuse tõttu ümber.
"Tuleb põhjalikult välja selgitada kõik juhtunu asjaolud," ütles Jadrov. "Pean märkima, et olukord Groznõi lennujaama piirkonnas oli tol päeval ja nendel tundidel üsna keeruline. Ukraina lahingudroonid korraldasid Groznõi ja Vladikavkazi linnade tsiviilinfrastruktuuri vastu terrorirünnakuid. Seetõttu kehtestati Groznõi lennujaama piirkonnas eriolukord, mis tähendas, et kõik lennukid pidid märgitud õhuruumist viivitamatult lahkuma."
"Pealegi oli Groznõi lennujaama lähedal tihe udu. 500 meetri kõrgusel polnud midagi näha. Lennuki kapten üritas lennukit Groznõis maanduda kahel korral. Katsed ebaõnnestusid. Kaptenile pakuti teisi lennujaamu. Ta otsustas suunduda Aktau lennujaama (Kasahstanis). On palju erinevaid asjaolusid, mida tuleb korraga uurida. Oleme koostöös kolleegidega selleks tööks igati valmis," rääkis Jadrov.
Toimetaja: Karl Kivil, Valner Väino
Allikas: The Kyiv Independent, Reuters, CNN