USA rahandusministeerium tunnistas Hiina häkkerite sissetungi
Hiina häkkerid said juurdepääsu mitmele USA rahandusministeeriumi elektroonilisele süsteemile ja salastamata dokumentidele, teatas meedia viitega ministeeriumi kirjale, mis oli adresseeritud kongressi liikmetele.
Kirjas öeldakse, et häkkerid varastasid sissepääsu andnud koodid lepinguliselt tarkvarapakkujalt BeyondTrust ja kasutasid neid turvatõketest mööda hiilimiseks ja ministeeriumi allüksustele juurdepääsu saamiseks.
Väljaande The Wall Street Journal (WSJ) andmetel varastatud turvavõtme abil sisenesid häkkerid mõnesse ministeeriumi tööjaama ja said tutvuda salastamata dokumentidega.
Ministeerium teatas, et ei kasuta enam BeyondTrusti teenust ja puuduvad tõendid selle kohta, et häkkeritel oleks endiselt juurdepääs ministeeriumi süsteemidele või selle teabele.
Kirjas märgitakse ka, et rahandusministeerium on viimase nelja aasta jooksul oluliselt tugevdanud oma küberkaitse meetmeid ning jätkab tööd selles suunas.
Hiina eitas osalust
Hiina saatkond Washingtonis lükkas USA rahandusministeeriumi süüdistused tagasi ja teatas, et tema valitsus vastustab "USA laimamistaktikat".
Ameerika Ühendriigid ja tema liitlased on Hiinat aastaid süüdistanud spionaaži eesmärgil paljudesse oma valitsuse arvutivõrkudesse sissemurdmises. Eelmisel aastal süüdistati Hiina riiklikult toetatud häkkereid kaubandusministri Gina Raimondo ja välisministeeriumi kõrgemate ametnike, sealhulgas USA suursaadiku Hiinas, e-posti kontodele sissetungis ulatusliku rünnaku käigus, mis ohustas ka enam kui paarikümmet organisatsiooni kogu maailmas.
Viimasel ajal on USA ametnikke ärevaks teinud mitmed sissetungid USA suurtesse telekomiettevõtetesse, mida nende sõnul viisid samuti läbi Hiina häkkerid. Asjaga kursis olevate inimeste sõnul suutsid häkkerid nende rünnakute käigus salaja pealt kuulata kõnesid, mis hõlmasid valitud kõrgeid poliitikuid, sealhulgas presidendiks valitud Donald Trumpi, aga ka kõrgeid riikliku julgeoleku ametnikke.
USA rahandusministeeriumit on pikka aega peetud riiklikult toetatud häkkerite jaoks väärtuslikuks sihtmärgiks, kuna see tegeleb rahvusvaheliste finantsküsimustega, sealhulgas sanktsioonidega.
2020. aastal tungisid Venemaa häkkerid osana laiaulatuslikust kampaaniast USA föderaalvalitsuse asutuste vastu kümnetesse ministeeriumi e-posti kontodesse ja sisenesid ka selle osakonna infosüsteemidesse, milles töötasid ministeeriumi tippametnikud.
Toimetaja: Mait Ots
Allikas: WSJ, Interfax